| GAvrOChe a întrebat:

Eu vrea sa devin o creatoare de moda si nu stiu la ce liceu si facultate sa dau. Ma puteti ajuta, va rog!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liceul de arta-sectia design si decorative apoi Facultatea de Arta sectia design sau design vestimentar, depinde cum sunt structurate de la oras la oras.am pe cineva care a terminat faculta de design dar in Oradea (care apartine de altfel de cea din Cluj)Pt admitere a trebuit sa pregatesca un portofoliu de 25-40 lucrari si a avut de sustinut si o proba practica, la fata locului, ca sa zic asa pe o tema data, proba care a durat 6 ore, desen+culoare (tema lui a fost "Set servire lichide"cat de artistic, nu? ) Pe ce se pune accent? Pe redarea cat mai realista a obiectelor...si mai ales a texturilor, originalitatea produselor propuse, dar si mai mult pe functionalitate, adica sa fie pe cat posibil utilizabile. Dar asta era la design, ceea ce inseamna ceva mai general decat vestimentatia.Succese! Si inspiratie.

1 răspuns:
| EUSIATIT a răspuns:

Liceu de arte sectie design apoi facultate etc