| adelina125 a întrebat:

Eu vreau cand o sa fiu mare sa fiu invatatoare voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Monylove a răspuns:

Este o meserie foarte frumoasa dar vad ca nimeni nu a mentionat cum poti ajunge invatatoare. Lasa ca iti voi spune eu:
pentru a ajunge invatatoare trebuie sa faci liceu pedagogic ( profil pedagogic):X iar dupa ce termini liceul poti profesa ca educatoare/invatatoare (stiu ca si eu fac liceu pedagogic) sau daca nu faci profil pedagogic poti face facultatea de stiiinte socio-umane - pedagogia invatamantului primar si presolar (stiinte ale educatiei).
Eu te-as sfatui oricum sa faci liceu pedagogic (profil pedagogic) ca oricum poti urma orice facultate doresti dupa liceu dar ai 2 diplome nu 1. Este totusi o diferenta.
Succes!
Fundita?happy:*

7 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

Cred ca e foarte bine ca ti-ai ales inca de pe acum ce vrei sa faci. E adevarat ca nu e o slujba foarte bine platita dar poate cu timpul lucrurile se vor mai schimba.
Iti doresc succes happy

| mixxjim a răspuns:

Este foarte frumos, una dintre cele mai frumoase meserii de pe lume, dar si mai importanta - cu totii stim ca invatatoarea e cea care ne-a dat startul in viata si probabil ca de ea depinde si daca acel start a fost bun sau nu. poate ca nu e salariul foarte mare dar lucrezi doar 4 ore pe zi, poti face si altceva pe urma, ai vacante mari, te duci cu copiii in tabere si excursii, primesti flori, e tare frumos! dar pina te faci mare mai ai timp sa vezi daca nu cumva o sa-ti placa altceva mai mult.

| Monylove a răspuns (pentru mixxjim):

Aceasta a fost si opinia mea cand am dat la profil pedagogic! happy

| Monylove a răspuns (pentru mixxjim):

Chiar este o meserie minunata:X eu ador copiii:X

| raluk27 a răspuns:

Ca ar trebui sa te revizuiesti decizia. Daca vrei neaparat la catedra, mai bine profesor universitar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, fi învăţătoare şi când vei fi bătrână o să iei câmpii... Mai ales dacă prinzi unu de ăla care îi spui de 50 de ori şi nu ştie cât e 3X3.
Mai gândeşte-te.
De ce să nu înveţi şi să ai o meserie de patron etc. unde câştigi câte 2000 de euro numai dacă stai?

P. S.: Mie nu îmi plac copiii mici. Ăia sub 5 ani. Când văd că adulţii le oferă atâta dragoste...
Scârbos.

| WhatMeanLove a răspuns:

-e greu sa fii profesoara, foarte greu, stii nu pare deloc, dar este, trebuie sa fii atenta mereu la ce se intampla, trebuie si sa invetii foarte mult
-poate ca pe tine te caracterizeaza aceasta meserie, poate vei dovedii ca vei fi o profesoara extrem de talentata, doar tu po-ti face asta posibil.