| Andrew15 a întrebat:

Exista in Romania unversitati de arheologie?

Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

La facultatea de Istorie de la Iasi era sectie de Arheologie, dar din cate stiu nu era diferenta mare intre cursurile lor si cele ale studentilor de la istorie "normala". Daca vrei sa ajungi in domeniul asta, poti sa dai admiterea la facultatea de Istorie si incerci sa faci practica de vara pe santiere arheologice, apoi sa urmezi un masterat in domeniu. Poate chiar si o bursa erasmus tot in zona asta...

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista. Trebuie sa faci o facultate de istorie si apoi sa te specializezi pe arheologie.