| EduardTPU a întrebat:

Există oportunități reale de muncă după terminarea Facultății de Biologie, cu specializarea Ecologie și Protecția mediului?!

10 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Nu, nu in domeniu si nu la noi. Poate eventual prin vreun minister, dar acolo nu se intra chiar chiar usor, eventual prin vreun institut de cercetare, dar nu cred sa mai existe. Oricum, salarii mici. Acum spune si tu, cam ce ecologie si protectia mediului se face in Romania?

| EduardTPU explică (pentru mixxjim):

Dar în afară, este recunoscută specializarea asta de la noi? Există posibilități de muncă în afara României după terminarea acestei facultăți?

| mixxjim a răspuns (pentru EduardTPU):

In afara e ceva mai sustinuta activitatea asta, dar tot nu este foarte extinsa. Si daca iti gasesti de lucru ceva in domeniu in strainatate se prefera persoane care au deja ceva experienta in domeniu, nimeni nu angajeaza o persoana de-abia iesita din scoala doar pentru. ca a mers la acea scoala... Iar experienta unde s-o faci? De ce vrei sa faci facultatea asta? Iti place domeniul foarte mult sau nu stii unde sa mergi in alta parte?

| EduardTPU explică (pentru mixxjim):

Imi place foarte mult domeniul biologie, insa nu am intrat si m-am pricopsit cu ecologiea si protectia mediului si nu stiu ce sa fac thinking

| EduardTPU explică (pentru EduardTPU):

Ecologia*

| mixxjim a răspuns (pentru EduardTPU):

Din pacate nu prea ai ce sa faci cu asa un profil... Taxa esti la taxa mergi si vezi cum e, e interesant ca domeniu, dar inutil din pacate. Povestesc de infiintat "politia" de mediu, garda de mediu etc, dar nu stiu cat si cum ai acces acolo. Eventual reorienteaza-te pentru. toamna in alta parte, daca tot nu poti face ceva ce-ti place macar poate gasesti ceva util si cu acces mai usor la un loc de munca.

| EduardTPU explică (pentru mixxjim):

Da, pai pe principiul asta vreau sa merg si eu. Ai cunostinte despre ce domenii sunt cautate mai mult (excluzand it-ul)?! Adica m-as baga pe tehnologia informatiei, pot spune ca am si ceva calitati in aceasta privinta nu sunt chiar paralel cu domeniul ca am terminat mate-info; insa mai mult pe partea de TIC si mai putin pe cea de programare (si aici ma refer la programarea de genul C++ si nu html sau CSS la care ma pot descurca) iar cel putin la noi, nu poti face una fara alta!

| mixxjim a răspuns (pentru EduardTPU):

Ca sa faci o facultate de IT iti trebuie mult mai multe decat sa stii ceva chestii. Cu biologia ce te gandeai sa faci?

| EduardTPU explică (pentru mixxjim):

Mai conteaza acum ce ma gandeam?! Acum ma gandesc sa aleg o facultate din care sa am oportunitati de munca dupa ce o termin nu numai sa fi terminat o facultate de dragul de a termina una.

| mixxjim a răspuns (pentru EduardTPU):

Cumva conteaza, ca idee de orientare in alta parte in functie de ce gandeai sa faci cu biologia si sa-ti si placa totusi. De exemplu ai putea incerca mai degraba o postliceala sau formele acelea "scurte" de facultate pe asistent farmacie, asistent medical, tehnician dentar, asistent laborator biochimist, sunt meserii cu salarii bunute, cu cautare si aici, si in strainatate, dar sigur mai bune as spune decat o facultate de stiinte politice sau de protectia mediului happy Decat un "intelectual" mort de foame, fara nicio calificare si frustrat mai bine un specialist foarte bun si cu o meserie serioasa si frumoasa. Incearca sa gandesti putin pragmatic si dincolo de linia asta stupida ca trebuie musai sa ai o facultate - trebuie sa ai o meserie cu care sa-ti poti castiga un trai decent si fara multe chinuri si frustrari.