| anonim_4396 a întrebat:

Exista sanse ca mama mea in varsta de 51 de ani sa isi gaseasca loc de munca in strainatate?
Am văzut că media de vârstă e intre 18-50 de ani

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce calificare si experienta are si ce limbi /la ce nivel cunoaste.
Femeile de varsta mamei tale sunt cautate pentru ingrijire copii, bolnavi, persoane in varsta, dar si in multe alte meserii (chiar si fara calificare, cu putina cunoastere de limba).
Daca mama ta are si o calificare si vorbeste limba tarii, atunci are sanse mari sa se angajeze rezonabil, in domeniu.
Fara calificare si fara a cunoaste limba este greu, va gasi doar "mznca de jos".

| ilie a răspuns:

Da sunt sanse de a gasi de lucru, depinde ce abilități are. Sunt anunturi care specifica limita de varsta 60 de ani.Eu la 61 de ani trebuia sa plec dar cu trei zile inainte s-a inchis granita si firma a telefonat spunând ca ne va anunta când putem pleca.Acum trebuie sa avem grija deoarece ambasada nu ne va putea ajuta asa de usor. Poate trimite mesaj ori telefona si va afla mai multe detalii.

| Frank51 a răspuns:

In mod sigur nu la fel de usor ca un tanar de 25, dar se poate, de ce nu.

| mentholinks a răspuns:

Sanse exista.

| JicaContra a răspuns:

Depinde de domeniu
ingrijire de batrani, aproape sigur ca gaseste... RILI!

| viavo a răspuns:

Salut! Ca ingrijitoare de batrani poate sa gaseasca suta la suta.

| Clarity a răspuns:

Nu dai foarte multe detalii despre experienta mamei tale in cadrul de munca si tara in care vrei sa mergi. Eu stiu doar in doua tari in locuri foarte specifice, din loc in loc e altfel. In Italia se angazeaza pentru batrani la varsta mamei tale, si in Anglia stiu pe cineva care o adus-o pe maicasa si lucreaza la curatenie. Cred ca ii mai in varsta ca mama ta, a avut noroc ca au acceptat-o fara sa stiu prea multa engleza, inca invata sau o ajuta copii ei.
Totul depinde unde te duci si cine poate sa te ajute cand ajungi acolo. Am auzit de multe alte experiente horror cand vine vorba de romani in strainatate, ai grija.
Sper sa te ajute.

| xrapalexx a răspuns:

Am văzut că media de vârstă e intre 18-50 de ani

| darrio2007 a răspuns (pentru xrapalexx):

Unde ai vazut?

| xrapalexx a răspuns (pentru darrio2007):

În câteva anunturi