| bleakk a întrebat:

Explicati-mi si mie mai detaliat cum e cu Academia de Politie? Nu vreau detalii de pe site, ci mai succint din partea dvs.Care sunt sectiile de la aceasta facultate si cam in ce consta fiecare?

Răspuns Câştigător
| mohi789 a răspuns:

Pentru Facultatea de Poliţie – specializarea „Ordine şi siguranţă publică" cu durata de 3 ani sau specializarea „Drept" cu durata de 4 ani:

limba română – test grilă cu 30 de întrebări cu o durată de 4 ore
istorie
limbi moderne (engleză, franceză, germană sau rusă)

Proba fizică eliminatorie
Probele scrise – în funcţie de facultate, acestea

Pentru examenul de admitere m-am pregătit la examenul de gramatică am obţinut nota 10.
Atât cartea de teorie, cât şi cea de grile tematice sunt foarte bune, noţiunile sunt explicate pe înţelesul candidaţilor, au variantele comentate, iar grilele tematice şi cele complexe sunt excelente pentru fixarea cunoştinţelor, toate punând accent pe dificultăţile care apar în analiza gramaticală

mai bine daca vrei sa incepi dai la militar este mai putin munca academia te omara bafta