| black1white a întrebat:

Faceti si mie diferentierea intre filologie si stiinte sociale:ore de mate,ore de romana,care e mai "de viitor", voi ce ati alege, de ce, optiuni pe mai departe, limbi studiate, obiectele pentru bac

funda

5 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

''De viitor'' nu este profilul liceului, ci facultatea! Poti sa fii 4 ani la stiinte sociale, apoi sa dai la medicina, sau sa fii la mate-info si sa dai la psihoogie.

| andra1223 a răspuns:

Eu sunt la filologie.Habar nu am ce fac aia de la stiinte sociale thinking La filologie se pune accentul pe romana,engleza,franceza,latina, istorie, geografie. Din clasa aXIa, nu se mai face mate, chimie, fizica.Bacul se da din romana,istorie si o materie la alegere( geografie, logica, etc). Poti ajunge cu usurinta la o facultate de litere, de jurnalism, de geografie.Depinde ce vrei sa faci in viitor big grin

| bluur a răspuns:

Mai de viitor este filologia pentru ca este mai usor sa mergi pe drept, acum depinde si ce iti place tie si ce nu...
ore de mate vor fi 3 pe saptamana, romana din plinlaughing, iti trebuie latina, succes

| pwp a răspuns (pentru bluur):

Pai daca mai usor e sa mergi pe drept cum e mai de viitor filologia?

| bluur a răspuns:

Daca termini liceul cu prifil filologie e mai usor sa mergi la facultatea de drept, la asta m.am referit