| roormaf12 a întrebat:

Facultate de drept sau Academie de politie?
Va rog argumente.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Facultatea de drept=somer cu diploma de licenta!
Argument 1 :http://ziuadecj.realitatea.net/......14323.html
Argument 2: IMM-urile nu au potential financiar sa angajeze juristi
Argument 3:Ai rude apropiate in barou, poti face stagiatura( 2 ani, ca avocat stagiar). N-ai rude dar ai euro, te costa zeci de mii de euro o stagiatura! N-ai nici rude, nici euro, esti orice, numai avocat nu!
Argument 4 : Magistratura e "cu cantec"!--- citeste : http://www.luju.ro/......ce-listele

| roormaf12 explică (pentru alessia5158):

Asta e genul de raspuns pe care il asteptam, mersi mult big grin

6 răspunsuri:
| Okkultist a răspuns:

Facultatea de drept ar fi mai potrivita. Ai mai multe,, viziuni" pentru viitor. Si poti fi idependent.
Sfatul meu cel putin

| ghostlabbrador77 a răspuns:

Iti recomand academia de politie daca vrei sa ajungi detectiv, politist de rutiera, frontiera, etc.
Iar faculatea de drept ti-o recomand daca vrei sa ajungi avocat.
Decizia iti apartine, sper ca raspunsul meu te-a ajutat. happy

| baf a răspuns:

Academie clar!

| SashaSiAtat a răspuns:

Facultatea de drept...
Daca faci facultatea aceasta cam esti muritor de foame. Cati clienti ai, atatia bani ai.
Luna August este luna moarta, tribunalu i-a vacanta toata luna.
Trebuie sa fii in stare sa "calci peste cadavre" daca e nevoie. Sa te bagi si sa ii faci pe ceilalti sa te respecte.
Tribunalul e un loc foarte dur.
Singura chestie buna ar fi sa avansezi la procuror sau judecator (asta inseamna 2 ani de facultate extra la Bucuresti, un fel de specializare), dar nu iti recomand judecator pentru ca exista foarte putini, deci e clar ca vei lucra peste timpul pentru care esti platit.

Academia de politie.
Trebuie sa fii intr-o forma fizica foarte buna doar ca sa treci de probele preeliminatorii.
Daca nu esti bun la ce faci, ei te trimit ca politist examinator la scoala de soferi (rebuturi).
In acest caz iti recomand sa te faci politist rutier, jandarm sau politist de ordine...

Mai mult nu stiu ce sa iti mai zic.