| Lory1810 a întrebat:

Facultatea de Drept sau Facultatea de Administratie Publica? As avea nevoie de niste sfaturi va rog. Avand in vedere cum sta treaba la noi, cu locurile de munca etc. ce ar fi mai convenabil?

Răspuns Câştigător
| NeedForSpeed2013 a răspuns:

PSbig grinaca mai merge cu furata prin tara Facultatea de Administratie PublicalaughingAjungi ceva pe la primariibig grin

2 răspunsuri:
| NeedForSpeed2013 a răspuns:

Daca ai minte usoara Facultatea de Drept!

| mixxjim a răspuns:

Daca faci facultatea de administratie publica o sa poti lucra, teoretic, in administratia publica. spun teoretic pentru ca oficial toate posturile sunt blocate momentan si nu se stie cand si daca s-or debloca si neoficial pe acolo ajungi sa fii angajat doar daca esti copilul sau amanta/amantul cuiva important care este acolo, sau pe vreo maaaaaaare spaga, dar tot trebuie sa cunosti pe cineva, ca nu poti merge sa dai spaga cuiva pur si simplu, ca nu ti-o accepta nimeni.

cu dreptul trebuie sa-ti faci stagiul pe linga un avocat - am inteles ca si asta se face tot cu spaga, apoi sa dai examenul de admitere in Baroul avocatilor, examen foarte greu si serios. daca il iei si decii avocat nu-ti ramine decat sa-ti gasesti clienti. holurile tribunalelor si judecatoriilor sunt pline de proaspat absolventi si avocati care agata lumea sa faca rost de clienti. pe partea de drept ai mai avea 2 variante, una sa fii jurist, adica sa lucrezi prin firme sau si la stat, fara sa dai examenul de admitere in barou sau sa mergi pe partea de judecator/procuror - si astea cu examene foarte grele si cu ceva cheltuieli destul de serioase si invatat pe branci. cam astea-s variantele, care-i mai "convenabila" numai tu poti sti happy succes!