| Roza21 a întrebat:

Facultatea de medicina PRO sau CONTRA? De ce?

9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Pro,dar oricum decizia iti apartine tie, pararea ta conteaza pentru ca e viata ta.

| z8 a răspuns:

Daca-ti place si te pasioneaza, PRO. Daca nu, CONTRA.
E mult de munca, facultate 6 ani, stagierat, rezidentiat, etc. Ca sa faci toate astea, trebuie sa-ti placa, sa ai pasiune, altfel, mai mult ca sigur te vei lasa. TOTI oamenii care au reusit si ale caror interviuri le-am vazut, spun acelasi lucru: Daca pasiune nu e, nu te apuca.

In cazul in care-ti place, trebuie sa te gandesti la avantaje si la dezavantaje (presupunem ca iesi medic competent).

Avantaje: Salvezi\imbunatatesti vieti, castigi destul de multi bani (dupa standardele majoritatii), lucrezi intr-un anturaj de valoare, inveti sa te descurci sub presiune, etc

dezavantaje: f mult de munca pana sa ajungi sa salvezi \imbunatatesti vieti, orice om greseste, frecventa greselilor difera, in medicina, dupa ce o sa faci o greseala...o sa experimentezi niste sentimente...cel putin interesante. Daca faci o greseala f mare, poti sa-ti pierzi licenta de medic (dupa ce ai muncit la ea zeci de ani), etc.

Vorbeste cu cei ce au parcurs drumul asta inaintea ta, cere-le opinia si vezi sa fie obiectivi. Bafta!

| cuore a răspuns:

Pro

| brokenangel2011 a răspuns:

Pro,categoric! dc? pentru ca acum medicii sunt cautati mai ales in strainatate si sunt platiti foarte bine.si eu vreau sa dau la medicina dupa ce termin liceul, chiar daca sunt multi ani eu zic ca merita.

| clauss a răspuns:

Pro, dc? uita te in strainatate sa vezi ce cautati sunt personalul medical si ce bine sunt platiti si criza de medici din Romania

| Cosmin a răspuns:

Fetito, asta nu e o intrebare care sa o publici tu nu stiu pe unde si mai ales nu este decizia celor care pierd timpul cu tine raspunzandu-ti la intrebare, sincer. Decizia trebuie sa fie a ta, nu a unor straini. Stii, s-a inventat Google, Bing etc daca esti atat de curioasa!

| 3rN3SyTo a răspuns:

Prhiro pai e bine sa ajuti oamenii e si bine platit un medic,asistent, deci e buna faculta de medicina, parerea mea contra-> e cam moooolt de "umblat la scoala" 6 ani faculta apoi specilalizare, apoi inca ceva mai stiu eu, dar la urma urmei merita!

| Demikristen a răspuns:

Pro deoarece daca esti medic / asistent poti ajuta multi oameni si in strainatate esti ( ai fi ) platita f. bine.

| Alecs13 a răspuns:

Pro categoric... daca vrei sa o faci bv tie!
E o meserie pe care o faci pentru tine si ai de invatat multe.decat sa stai prin facultati ala'n'dala fara sa inveti nimic, mai bine acolo mai ales in Carol Davila