| xbugs a întrebat:

Facultati u ajutorul carora iti gasesti ( relativ usor ) un job bine platit, si exemplu.
Nu ma intereseaza medicina, mentionez ca is la profil real.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca faci cu interes facultatea, toate te ajuta sa iti gasesti un loc de munca... moment probabil in IT e cel mai simplu

| BlankWhite a răspuns:

In domeniul IT sau inginerie

| xbugs explică (pentru BlankWhite):

La inginerie da exemplu facultate-job, sunt multi care termina politehnica si stau cu buza umflata.

| suntserios a răspuns (pentru xbugs):

Aia de raman cu buza umflata inseamna ca nu ii intereseaza domeniul si fac facultatea doar sa aiba diploma

| MariusFD96 a răspuns:

O sa fiu sincer... Nu o sa-ti gasesti usor un job bine platit nici macar cu facultate. Nici o facultate nu iti asigura un loc munca. Iti asigura niste studii, o diploma, iar restul depinde de tine.

| xbugs explică (pentru MariusFD96):

Crede-ma ca inteleg asta, dar stii si tu ca sunt facultati la care se angajeaza dupa terminare 60% dintre absolventi pe domeniul respectiv si facultati la care se angajeaza 5% din absolventi
Pe mine ma intereseaza alea cu procentu mai mare

| MariusFD96 a răspuns (pentru xbugs):

Atunci poti sa urmezi niste profiluri ceva mai complicate, interesante si de viitor. Poti sa mergi la mecanica si sa iesi un inginer mecanic dar aici nu trebuie sa stii doar matematica ci si fizica si chimie. Poti sa mergi pe ceva din domeniul IT. Sa iesi un inginer in software sau hardware. Sau pe cibernetica. Unde la fel necesita matematica, fizica si chimie.

| elle94 a răspuns:

It