| anonim_4396 a întrebat:

Faptul că mi-am luat primul loc de muncă la 22 de ani e un lucru rău? Voi ce ziceți? Adică, nu vi se pare târziu?

Răspuns Câştigător
| Standt a răspuns:

Mai bine mai tarziu decat niciodata.
Dar tine-te de acest loc de munca. Nu renunta.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| ioana748 a răspuns:

Niciodată nu este târziu,.
În cazul tău este la timpul oportun.
Fiecare viata are un ritm propriu.
Te rog sa nu ți raportezi hotărârile în viata în funcție de ritmul altora.
Ești unic.
Spor la treaba.

| mont a răspuns:

Nu e prea târziu, stai linistit(a). Sunt persoane ce au primul loc de munca mult mai târziu și nu e vreo problemă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea conteaza. Unii au facultatea de asa natura, ca ajung la primul job spre 30 de ani.
Eu am fost ciubucar pana pe la 21, apoi m-am angajat, si am mai facut pauze intre job-urile serioase si "afaceri" interesante.
Important este dupa 25-28 de ani, sa ai permanent o sursa de venit care sa iti asigure minimul necesar (casa, masa, haine, distractie), si mai ales sa iti "mearga" vechimea, ca sa ai drept de somaj, sa ai spital gratuit in caz de ceva, si sa stii ca la 65 de ani iesi la pensie (daca mai traiesti).
Pe la 20-24 de ani nu iti pasa de lucrurile astea, dar cand se implinesc 10 ani de la terminarea liceului, realizezi ca sunt 10 ani in care puteai realiza multe, daca te imprieteneai cu munca.

| everything29 a răspuns:

E grav daca ai luat loc de munca.

| Frank51 a răspuns:

E un lucru neutru. Ce zic eu? Ok, părerea mea e că ai fost puturos 3 ani în caz că n-ai lucrat, ca tânăr să nu lucrezi ceva mi se pare că trebuie să fii ciudat rău, că e cea mai activă perioadă din viața noastră, mi se pare foarte târziu la 22 de ani abia să începu să muncești, până acum când ieșeai la o bere cu băieții cereai de la mama?

E doar părerea mea, nu înseamnă că e târziu din punct de vedere obiectiv, dar părerea mea rămâne aceeași, ești un puturos susținut de mami sau tati care se trezește la vârsta x că există de fapt o realitate cruntă.

| Tputpu35 a răspuns:

Nu e niciodata prea tarziu! Pentru nimic!

| NataLee a răspuns:

E chiar bine vârstă aceasta. Adică na, dacă faci facultate ajungi în pe la 22, 23 sa o termini.
Nasol e dacă ajungi pe la 27-30 de ani.
Și mai mult problema e pentru pensie și pentru următoarele interviuri ca or să fie un Red flag ca de ce ai stat pe tușă atât de mult

| LaviniuA a răspuns:

De ce sa fie tarziu... sau tu esti din ala care se viseaza milionar in dolari la 30 ani? laughing
Ziceai ca nu-ti plac femeile deci pentru ce te grabesti sa faci bani?

Apropo, la 22 ani unii termina facultatea si sunt practic buni de angajat in domeniu.
Ai tot timpul sa te sclavagesti restul zilelor, stai linistit.

| gabicoo a răspuns:

Și revoluționarul cu merite deosebite Marcel și-a dat bacalaureatul pe la 30 de ani. Și uite că a ajuns prim ministru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce ai facut pana la 22 ani.
daca ai studiat foarte bine
daca ai frecat menta pe banii parintilor nu e deloc bine

| Cristina12387 a răspuns:

Poate fi tarziu doar in cazul in care nu ai avut un trai decent si ar fi fost nevoie sa te angajezi de la o varsta frageda pentru a avea cele necesare. In rest, nu vad care este graba.