| bleakk a întrebat:

"Fara matematica lumea nu ar fi evoluat nici pe sfert din sfertul situatiei actuale.
Fara ea nu puteau nici alte stiinte sa se dezvolte: fizica, chimia, informatica, chiar si medicina, fiind puternic ajutata de tehnologie, care tehnologie e matematica pentru ala care o concepe.
Daca nu era matematica n-aveam electronica, n-aveam nici radio, wireless...si tot asa, nici cai ferate, poduri, tuneluri, cladiri deosebite, cam orice aproape.
Se tot demonstreaza ca natura insasi e descrisa matematic. Matematica este cel mai important si valoros instrument al omului(inginer, arhitect, cel care construieste ceva util). Merita matematica invatata? Oricand! Are o aplicabilitate atat de mare...si din punctul de vedere al formarii unei cariere, aceasta iti deschide indiscutabil cele mai multe usi in viata, evident, ma refer in special la materiile derivate din ea sau asociate destul de mult. ".
Consider ca acesta este un raspuns corerent la intrebarea la ce ajuta matematica in viata? Insa eu vreau sa va intreb:pe langa faptul ca matematica deschide diferite posibilitati,ca a stat la baza multora,eu nefiind un cunoscator de foarte multa matematica,vreau sa va intreb invers,credeti ca nu as putea gandi logic sau "sa ma duca mintea" daca nu as stii matematica,ca nu as putea sa ma descurc in viata,sau sa iau o decizie inteleapta,sau pot stii matematica, insa sa nu ma descurc in alte planuri mai practice, gen o munca de zii cu zii.
Funda mare pentru un raspuns COMPLET.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mmm,fara matematica poti reusi in vita precum Gigi Becali.Oi sa ai ca contabil angajezi.Bineinteles ca poti gandi logic fara matematica dar numai in unele ...ramuri.

| johnnny123 a răspuns:

Nu spune nimeni ca toti oamenii din lume trebuie sa fie matematicieni.

Evident ca poti lua decizii inteligente si fara sa stii sa rezolvi integrale.

Mare atentie insa! Nu considera asta o scuza buna pentru a nu mai invata la scoala.

Este foarte tentant pentru tineri sa gandeasca "la ce sa mai invat asta, oricum nu-mi va folosi niciodata ", dar din pacate aceasta nu este o strategie buna pentru viata. Este doar o reteta pentru esec.

| DeeaMarry a răspuns:

Matematica te ajuta sa-ti dezvolti o gandire logica si rationala. Consider ca in felul acesta o sa-ti fie mult mai usor in viata.
Desigur, poti sa te descurci si fara ea, dar si sa ai cunostinte de matematica si sa nu te descurci prea bine.
Depinde de la om la om.

| CodrutEnergy a răspuns:

Nici pe mine nu pot sa zic ca m-a pasionat dar asta nu inseamna ca nu poti sa te straduiesti.Cu ceva tot ramai! Si eu, da, am intalnit destui paraleli cu realele dar carora le mergea mintea.e vb de cum sunt dezvoltate emisferele cerebrale, unii stau mai prost cu cea care te ajuta la stiinte dar au afinitati lingvistice de ex, le merge mintea la conversatii.
exista mai multe tipuri de inteligenta!happynu trebuie toti sa fim asi in aceleasi domenii.

| Mayar a răspuns:

Matematica iti dezvolta gandirea. Pana si Leonardo da Vinci stia matematica temeinic!
Deci, i fi destul de varzuta daca nu stii mate. Pentru munca de zi cu zi? pai, si acolo conteaza. Fara mate, nu faci partea din lumea asta, esti intr-o alta lume a ta, iar aici esuezi peste tot. Pune mana si mai studiaza cate putin, ca asa nu ajungi nicaieri.