| anonim_4396 a întrebat:

Fetele care vor sa devina profesoare de religie se pot inscrie la teologie? Daca da ce profil? Daca nu la ce liceu trebuie sa se duca?

5 răspunsuri:
| alexutza222 a răspuns:

Liceul teologic, dar nu este obligatoriu. Trebuie sa faca facultatea de teologie la orice profil sau pentru a fi sigura suna la secretariatul facultatii sau uita-te pe site. Oricum fii precauta sper ca ai auzit de discutiile cum ca se doreste scoaterea orelor de religie. Sa nu ramai fara serviciu inainte sa il obtii.

| Holiday a răspuns:

Cam riscanta optiunea, si asa o sa ramana o groaza de "profesori" de religie pe drumuri, si in plus astia nici nu permit femeilor sa fie preotese, asa ca o sa ajungi sa tai frunza la caini cu facultatea asta...

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic(impreuna cu parintii)sa studiezi cererea si oferta
Nu poti stii ce va fi in viitor, din moment ce acum religia nu mai este obigatorie in scoli.

| serkankan a răspuns:

La facultatea de teologie!

| Zenithf a răspuns:

Este (la facultate) profil teologie limbi (teologie limba romana sau teologie cu o limba straina), sau teologie asistenta sociala. La teologie limbi este inclus si modulul pedagogic, la teologie asistenta sociala cred ca modulul pedagogic este optional. Daca faci teologie si modulul pedagogic, atunci poti ajunge profesoara de teologie, iar daca ai si o limba straina (sau romana) constituie avantaj, poti preda si limba respectiva, in caz ca nu-ti gasesti post de profesoara de teologie.
Dar este mai recomandabil sa faci teologie asistenta sociala, pentru ca iti gasesti mult mai usor de lucru ca asistent social.