| alienkros a întrebat:

Filo vs.stiinte sociale? Vreau sa fac psihologia si as vra la stiinte dar parca ma avanajeaza ma mult 3 limbi stranine moderne decat 2 c la stiinte...Plus ca psihologie se face intr-a 10-a la ambele profile 2 ore doar ca stiinte soc. Se da si teza..Va rog dati-mi sfaturi...MULTE.FUNDA***

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Daca doresti sa faci psihologie atunci e important sa stii ca profilul Stiinte Sociale e cel mai indicat. De ce? In primul rand pentru ca materia de profil la acest profil e cea care te intereseaza pe tine (ina 9-a logica, a10a psiho, a 11a economie sia 12a filosofie, cu ore mai multe decat la profilul filoogic). De asemenea, vei avea 2 materii de profil pe care la filologie nu le vei intalni, anume educatie civica si sociologie, materii cu care te vei intalni, sub forma de modul la facultatea de Psihologie si Stiinte ale Educatiei. La Stiinte sociale vei da chiar teza din aceste materii si vei putea sa aplici si pentru psihologie ca materie optionala. Ai cu 1 ora in minus la limba 2 (germana sau franceza) dar asta e singurul neajuns. Oricum, rampa mare de lansare va ramane mereu pentru facultatii ca cea de psihologie sau sociologie sau filosofie, profilul stiinte sociale, asa cum rampa de lansare catre medicina va fi mereu profilul bio-chimie.

1 răspuns:
| DenisaAbdn a răspuns:

Eu ti-as recomanda filologie. Programa de la profilul filologie te ajuta mai mult pentru ceea ce vrei sa urmezi.Succes!