| Mikkaa a întrebat:

Finisez clasa 9 si imi place mai mult profilul uman..ca la real nu ma pricep, de ce as pute sa invat? ce profesiee? ajutorr.

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Interesant acest cuvînt,"finisez", folosit în limba română pentru " termin".
E cumva cam anapoda sau poate cam "pretenţios", aş zice. E prea franţuzit. Ceva a la Coana Chiriţa.

| Dooolce a răspuns:

Profesori în cadrul învăţămîntului preuniversitar şi universitar; cercetători în domeniile filologice (lingvistică, istorie, teorie literară); editori, redactori în presa scrisă, la radio şi în televiziune; manageri sau funcţionari culturali în instituţiile publice sau private; agenţi de relaţii publice şi publicitate; euroconsilieri în departamentele guvernamentale de integrare; documentarişti, bibliotecari şi bibliografi; specialişti în mass-media; traducători şi terminologi; interpreţi de conferinţă; referenţi de specialitate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesor,translator etc.

| karsivan a răspuns:

Dupa ce finisezi mai bine limba romana te mai gandesti ce anume doresti.

| Okami23 a răspuns:

Consulta dexul si uita-te la definitia cuvantului a finisa