| djalexandrual a întrebat:

Funda! Hey TPU Pe mine ma pasioneaza stiinta si masinariile (mai ales rachetele si spatiul)spuneti-mi am 13 ani si ce ar trebui sa fac ca sa ajung un expert NASA(Prea multe vise)dar macar ceva sa ma ocup cu chestiile astea...

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Heeeeeeeei, esti foarte tare, bravo! nu-s deloc prea multe vise, si macar asta sunt vise serioase si constructive, nu visezi la prostii. in primul rand trebuie sa fii cel mai tare la mate si la fizica. asta ca sa poti sa incepi prin a face un liceu de mate-fizica, de preferinta cel mai bun, unde ar trebui sa fii cel mai bun. in acelasi timp ar trebui sa participi pe la olimpiade, inclusiv internationale de mate, fizica si, in paralel, sa ai ceva activitati pe domeniu, sa participi pe la concursuri nationale si internationale, apoi sa intri la o facultate tot primul, poate de preferat in strainatate (daca o sa fii olimpic international la mate sau fizica o sa fie mai usor), la aeronautica, sau constructii aeronave, unde si acolo trebuie sa fii tot primul si sa faci activitati suplimentare la greu, dar astfel incat sa si stie lumea de ele, adica nu sa faci activitati suplimentare doar la tine acasa sau cu colegii cu aceleasi interese, eventual chiar sa inventezi ceva in domeniu. asta ca sa poti ajunge la NASA, trebuie sa fii primul primilor la toate cele. dar nu-i obligatoriu sa mergi la NASA, poti face o profesie in acest domeniu si intr-un mediu civil, obisnuit, care-i la fel de frumos si de plin de satisfactii. exista si un colegiu de constructii aeronave in Bucuresti, numai ca nu prea pare sa fie la nivel de NASA, medii sunt in jur de 7 si la admitere, si la absolvire. deocamdata, poate ca le stii deja, aici poti vedea niste carti care cred ca ti-ar placea si ti-ar folosi pentru pasiunea si viitoarea ta meserie http://www.librarie.net/......-profil-de
iti doresc mult succes si cand ajungi la NASA sa-mi dai si mie un autograf, da?;)

| djalexandrual explică (pentru mixxjim):

Nu UIt De autograf Daca da doamne sa ajung acol...winking

Pai pentru. ca ma pasioneaza chestiile astea sunt ora de ore pe Discovery, national geographic, History, Davinci Learning etc.Si proful meu de fizica este impresionat de cate stiu.(Pentru colegi sunt ceva WoW...)Cand domnul de fizica ii scoate la tabla si ne pune pe noi sa le punem o intrebare, toti s roaga sa nu le pun eu intrebarea...Pacat ca deocamdata nu fac chimie.(la anul fac)Dar deja stiu ceva de nitrit de sodiu de Acidul nitros (HNO2) și acidul nitric (HNO3), de izotopii azotului : 14N si 15N sau de zinc stiu ZN. Stiu ca are tructura de cristalizare hexagonala.Cu biologia ma impart foarte bine. Cei mai buni din clasa au loat 8 la test, doar eu am loat 9.50.De informatica ce sa mai spun din clasa a3-a ma ocup cu site-uri.

| GeosBIOS a răspuns:

E bine sa-ti urmezi visele, chiar daca viata in viitor s-ar putea sa te duca pe alte drumuri decat cele la care visezi deocamdata. Ca sa ajungi sa lucrezi pentru o institutie de talia NASA trebuie zeci de ani de munca in cercetare si lucrari publicate care sa aiba valoare la nivel international, asta daca nu cumva este un mic geniu si atunci drumul parcurs va fi mult mai scurt. In mare, trebuie sa fii foarte priceput in multe domenii: fizica, astrofizica, chimie, biologie, matematica, informatica samd cu doctorate date, avand contributii semnificative in domenii legate de tot ce inseamna stiinta navetelor spatiale.

Deocamdata tine-te de scoala si mai cauta pe internet detalii despre ce crezi ca te intereseaza. Cine stie ce-ti rezerva viitorul.

| djalexandrual explică (pentru GeosBIOS):

Pai pentru. ca ma pasioneaza chestiile astea sunt ora de ore pe Discovery, national geographic, History, Davinci Learning etc.Si proful meu de fizica este impresionat de cate stiu.(Pentru colegi sunt ceva WoW...)Cand domnul de fizica ii scoate la tabla si ne pune pe noi sa le punem o intrebare, toti s roaga sa nu le pun eu intrebarea...Pacat ca deocamdata nu fac chimie.(la anul fac)Dar deja stiu ceva de nitrit de sodiu de Acidul nitros (HNO2) și acidul nitric (HNO3), de izotopii azotului : 14N si 15N sau de zinc stiu ZN. Stiu ca are tructura de cristalizare hexagonala.Cu biologia ma impart foarte bine. Cei mai buni din clasa au loat 8 la test, doar eu am loat 9.50.De informatica ce sa mai spun din clasa a3-a ma ocup cu site-uri.