| syjey a întrebat:

Funda! Mi s-a oferit un loc de munca in Cipru imediat dupa terminarea liceului, acum fiind in clasa a 11-a.Nu stiu ce sa fac dupa ce dau bacul sa merg la facultate,care apropo nu sunt hotarat pe care sa o fac sau sa accept locul de munca, salariul fiind de 800 euro.

7 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Pai in primul rand gandeste-te daca vrei sa ramai toata viata la nivelul acelui job sau vrei mai mult. in al doilea rand, 800 de euro poate parea mult aici, desi nu e nici la noi, acolo este teribil de putin sad crezi ca la ei nu are cine munci? ba da, numai ca salariul asta e atat de mic incat nu se duce niciun cipriot sa munceasca pe asa de putini bani. gandeste-te ca ai de platit eventual chirie la nivelul de acolo, trebuie sa te imbraci la preturile de acolo si trebuie sa si mananci, tot la preturile de acolo. dupa ce faci socotelile astea vezi cu cat ramai si te gandesti daca chiar se merita efortul sa stai departe de tot ce stii (conteaza si asta foarte mult), sa renunti la scoala si la tot. oricum, un an de zile inseamna mult, pina atunci mai e timp berechet de razgandire happy

| morningstar a răspuns:

Da la facultate; de muncit, o sa muncesti o viata intreaga apoi. Daca te gandesti ca atunci cand te vei intoarce, vei da la facultate, sunt slabe sanse. De obicei persoanele care gandesc asa, se intorc fara niciun chef de a studia si in al doilea rand, toate cunostintele pe care le-ai acumulat in liceu se vor pierde partial, deci iti va fi greu sa iei totul de la capat cand te vei intoarce.

| AdiSt a răspuns:

Esti norocos dai ai primit o asa oferta eu as zice sa termini cu scoala si sa accepti jobulbig grin

| Alba_Teodora_1975 a răspuns:

Eu zic sa faci o facultate deoarece cand o sa ai mai multe cunostinte si o facultate o sa ti se ofere si mai mari oferte in strainatate decat numai cu bac.ex:daca cei ce te-au angajat te dau afara diin diferite motive, o sa vii in tara cu 'buza umflat', fara job, numai cu bacaleaureatul.Sa sti ca alegerea sa termini o facultate este cea mai buna alegere, parerea mea!

| TimurIulian a răspuns:

Termina liceul si accepta jobul! Experienta conteaza extrem de mult si este greu sa prinzi un job bun afara. O facultate acum o termina oricine.