| Tud0rr a întrebat:

Gradul de maistru militar clasa a V-a este ierarhic superior plutonierului adjutant șef?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Maistrul militar clasa a V-a este echivalent sergentului. De asta s-au facut 6 trepte si la subofiteri. Atentie! Gradele maistrilor pornesc de la cea mai mica treapta (Clasa a V-a) si ajung la MM principal, invers in ordinea de marime a cifrelor. Exemplu: clasa a III-a este mai mare decat clasa a IV-a si a V-a.

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| Tud0rr explică:

Mai este alta lege care sa interpreteze legea 80 actualizata, sau ceea ce sustineti se poate deduce de aici? Daca se deduce de aici, imi puteti explica, va rog, si cum?
(2) Gradele cadrelor militare, în ordinea lor ierarhică, sunt:
A. Subofiţeri:
a) sergent major;
b) plutonier;
c) plutonier major;
d) plutonier adjutant;
e) plutonier adjutant şef.
B. Maiştri militari:
a) maistru militar clasa a IV-a;
b) maistru militar clasa a III-a;
c) maistru militar clasa a II-a;
d) maistru militar clasa I;
e) maistru militar principal.
C. Ofiţeri:
a) ofiţeri cu grade inferioare:
- sublocotenent, respectiv aspirant pentru cei din marina militară;
- locotenent;
- căpitan;
b) ofiţeri cu grade superioare:
- maior, respectiv locotenent-comandor pentru cei din aviaţia şi marina militară;
- locotenent-colonel, respectiv căpitan-comandor pentru cei din aviaţia şi marina militară;
- colonel, respectiv comandor pentru cei din aviaţia şi marina militară;
c) generali şi amirali, prevăzuţi la alin. 2
1 paragraful B lit. c).
(la data 12-mar-2004 Art. 2, alin. (2), punctul C., litera C. din capitolul I modificat de Art. I, punctul 1. din Ordonanta urgenta 4/2004 )
[textul din Art. 2, alin. (2), punctul C., litera C. din capitolul I a fost abrogat la 12-mar-2004 de Art. I, punctul 1. din
Ordonanta urgenta 4/2004]
[textul din Art. 2, alin. (2), punctul C., litera C. din capitolul I a fost abrogat la 12-mar-2004 de Art. I, punctul 1. din
Ordonanta urgenta 4/2004]
[textul din Art. 2, alin. (2), punctul C., litera C. din capitolul I a fost abrogat la 12-mar-2004 de Art. I, punctul 1. din
Ordonanta urgenta 4/2004]
[textul din Art. 2, alin. (2), punctul C., litera C. din capitolul I a fost abrogat la 12-mar-2004 de Art. I, punctul 1. din
Ordonanta urgenta 4/2004]
(2
1) Gradele cadrelor militare în ordinea lor ierarhică în Ministerul Apărării Naţionale sunt:
A. Subofiţeri:
a) sergent;
b) sergent-major;
c) plutonier;
d) plutonier-major;
e) plutonier adjutant;
f) plutonier adjutant principal.
(la data 16-mai-2019 Art. 2, alin. (2^1), punctul A. din capitolul I modificat de Art. I, punctul 1. din Legea 101/2019 )
A
1. Maiştri militari:
a) maistru militar clasa a V-a;
b) maistru militar clasa a IV-a;
c) maistru militar clasa a III-a;
d) maistru militar clasa a II-a;
e) maistru militar clasa I;
f) maistru militar principal.

| BratuMarian a răspuns:

Nu, gradul de maistru militar clasa a V-a nu este ierarhic superior plutonierului adjutant șef. În sistemul ierarhic militar, plutonierul adjutant șef este considerat un grad superior față de maistrul militar clasa a V-a.

În România, în cadrul Forțelor Armate, gradul de plutonier adjutant șef este un grad de subofițer superior, care se află de obicei într-un nivel ierarhic mai înalt decât cel al maistrului militar clasa a V-a. Gradul de maistru militar clasa a V-a este un grad de subofițer inferior în ierarhia militară.

Este important de menționat că structurile ierarhice și gradele militare pot varia în funcție de țară și de ramura forțelor armate. Dacă te referi la o altă țară sau sistem militar specific, te rog să furnizezi mai multe detalii pentru a oferi informații precise în acest sens.