| SucDăMere a întrebat:

Hai noroc!
Ce credeți ca e mai bine sa fac?
Să fac liceul la zi 2 ani sau să merg la seral și să și muncesc în același timp?
Am înțeles ca seralul se face 3 ani.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

E mai greu la seral. Nu-ti arde de invatat dupa 8 ore de frecuș la muncă.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde ce minte ai. Seralu il fac cei care nu le merge mintea si trec cu q cu vai

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am fost profesor de fizică, am predat la seral.
Am constatat că datorită condiților acolo nu se face carte. Câte un elev pe serie dacă mai reușește să fie la nivel. Restul stau în bănci, se chinuie iar profesorii se chinuie să îi treacă.
Să analizăm. 8 ore la muncă, 2 ore pe drum la serviciu și la școală. 4 ore la cursuri. total 14 ore. Obosit după 14 ore de activitate, când mai ai timp și energie ca să mai și înveți?
Astfel, dacă nu ai alte posilbilități materiale și ești nevoit să lucrezi din cauza aceasta și dorești totuși să ai o hârtie că ai făcut și liceul, atunci poți să optezi pentru seral. Dacă vrei să mai și rămână ceva în capul tău, măcar la materiile care te interesează, ca să poți da eventual la faculttate sau să faci apoi un post liceal, dacă vrei să mai ai timp pentru tine, să te bucuri de viață, atunci mergi la zi.

| Bizon95 a răspuns:

Daca poti sa il faci la zi, FA-L LA ZI
insa sa "poti" inseamna cel putin sa ai din ce trai

altfel, la seral, e frectie la picior de lemn, dupa 8 ore la munca NU AI NICI UN CHEF SA INVETI ca sa nu mai vorbim de oboseala, si de naveta daca e cazul... rezultatul e pur si simplu pierdere de vreme daca nu ai o vointa ENORMA (si trebuie sa vezi asta la tine, ca o ai, nu sa te arunci si "sunt sigur ca o sa reusesc", s-ar putea sa te trezesti ca TE SATURI PANA LA D-ZEU SI NU MAI CONTEAZA NIMIC)

| Raducons a răspuns:

La zi, dar depinde si ce varsta ai, daca ai 40 nu mai te potrivesti cu cei de 17, desi la zi e cel mai bine, fie liceu sau facultate

| alex495 a răspuns:

Seral faci 5 ani. La zi 4. Si e mai lejereala sa zicem la seral dar la bac tot va trebui sa faci pregatire daca vrei sa iei

| 1231242 a răspuns (pentru alex495):

Nu, se fac 3, nu e facultate.

| 1231242 a răspuns:

În ce liceu faci tu 2 ani?!

Du-te la seral!

| Cduncfujndf a răspuns:

Fă liceul la zi, crede-mă așa e mai bine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Pentru mgtow. Scuze, daca ma folosesc de casuta ta dar ma are la ignor.
„Nu vorbi daca habar n-ai, unii fac seralul din alte motive, nu ca nu ii duce capul. Sunt unii cu facultate mai prosti dar se dau mari."