| KERE a întrebat:

Hai noroc happy Sunt la liceu la profilul Turism şi Alimentație. am trecut a X-a. Şi mna. nu prea m-a încântat profilul ăsta de la început. da nu prea am unde să mă transfer. adică liceu mai bun nu pot intra. 8, 50 medie de sfârşit de an. mai slab. să zic aşa. nu aş vrea. Aşa că rămân aici. Dar eu aş vrea să ştiu dacă merge dacă fac pregătire la info, să fac ceea ce se face la mate-info şi să dau la facultate la informatică. Sau dacă nu, să dau la ASE. Dar nu ştiu dacă fac materie de aşa ceva la profilul ăsta. în a XI-a am înțeles că se face economie. so. m-am gândit că ar merge. Dacă nu, ce ar trebui să fac? App. eu le am cu mate. so. nu pe ceva legat de lb. Română.

2 răspunsuri:
| AndreeaCiresanu1958 a răspuns:

Liceul in generatia noastră nu mai consteaza prea mult. Poti sa faci ce facultate vrei dupa ce vei lua bac-ul. Dar conditia este sa inveti cat mai mult si sa iei note mari la bac, adica peste 9 la toate, asta daca vrei sa ajungi la facultatea de informatica. In plus, cred ca este obligatoriu sa ai si un meditator specializat in mate-info, pentru ca numai el stie cum sa te ghideze. TIC-ul pe care îl faci tu la turism/alimentatie e apa de ploaie pe lângă informatica adevarata.

| suffarstar a răspuns:

Eu zic ca e un profil foarte bun. In primul rand dupa zece clase vei avea o specializare, tehnician in turism cu care te poti angaja la o unitate de cazare, de servit sau la o agentie. Evident, conteaza sa faci si practica. Si da, pune mana si invata matematica, fiindca e materie obligatorie la bacalaureat, chiar daca vei avea modul tehnologic. Vei face psihologie, care e interesanta, vei face economie, gestiune economica, tot ce vrei si ce nu vrei. Baga tare la matematica daca zici ca iti place, apoi vezi tu in a 12-a cum te decizi, te orientezi si tu, discuti cu ai tai. La romana va trebui sa citesti operele la timp, nu le lasa sa se aglomereze, vei vedea ca daca le citesti, deja stii sa faci 70% din eseu. Daca inveti doar eseurile fara sa cunosti opera, e cam nasol. Vei avea de ales intre geografie si economie ca a treia materie, iti recomand geografie fiindca foarte, foarte simpla. La economie trebuie sa stii definitii si sa rezolvi probleme. Trebuie sa ai un Atlas al lumii dar care sa contina si Romania mai detaliat. Te va ajuta enorm.
Informatica facu destul de putina, chiar daca vei avea de dat competente din ea. Eu zic ca daca ai posibilitati, fa neaparat meditatii la informatica, e cel mai de viitor domeniu. E si frumoasa ca hobby poti incerca sa programezi jocuri. Deci vei avea de invatat big grin, dar la final daca faci asa cum te-am sfatuit, vei face diferenta. Anii trec repede si nu ii mai poti recupera, acum e perioada cea mai prolifica sa inveti.