| alexrock16 a întrebat:

Hallo TPU. Eu sunt obsedat de criminalistica. Vreau ca acest domeniu sa fie o parte din viata mea. Mai am mult pana sa ajung acolo, de abia sunt in clasa a X-a. Imi doresc sa aflu parerile voastre despre lucrul asta, cum este cand ai ajuns in criminalistica, ce facultati etc. trebuie sa parcurgi ca sa ajungi in domeniul asta. Sa nu incurcati criminalistica cu ceva de genul detectiv omucideri sau medic legist. Merci mult happy

Răspuns Câştigător
| GreenEyesRedLips a răspuns:

Bună! Și pe mine mă pasionează foarte mult Criminalistica, unul dintre motivele pentru care am mers la Drept. Criminalistica se face in anul 4(cel puțin la mine la facultate). Intr-adevăr, poți face masterul pe specializarea de Criminalistică sau poți face si Academia de Poliție.Nu știu cum este când ai ajuns in criminalistică dar cu siguranță trebuie să fii tare, să rămâi stabil emoțional.Am o carte de Criminalistică,am parcurs puțin din ea,din câte am văzut sunt capitole ca:Obiectul criminalisticii -Metode de cercetare,Fotografie judiciară,Urme(de reproducere,mâini,picioare,de sânge,fire de păr,urme de incendiu,etc),Balistica judiciară(munițiile armelor de foc,urmele de impușcături,etc), Cercetarea actelor scrise, Identificarea penală etc, deci acestea sunt unele dintre lucrurile pe care trebuie să le parcurgi. Sper că ți-am fost de folos, succes in ceea ce vrei să faci.O seară frumoasă!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste parerea si sfaturile unui criminalist:
http://www.criminalistic.ro/vreau-sa-devin-criminalist/

| dannyel86 a răspuns:

Criminalistica tine de domeniul juridic. Asadar, trebuie sa faci Dreptul. La Master ai specializarea Criminalistica si acolo pe poti perfectiona.