| GlambertForever a întrebat:

Heeei. Am o mica intrebare big grin

Vreau sa fac o facultate de stomatologie. Eu i-au si lectii de dans. Credeti ca fiind dentist, pot fi si dansatoare? ( sa fiu chemata de anumiti cantareti pentru a dansa )
Sau daca nu, ce alta meserie iti poate lasa si timp ( macar in weekend ) sa participi la spectacole din astea? Va rog, nu ziceti contabil sau din astea. Nu le am cu matematica, chimia si fizica laughing
Multumesc. :d

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu stii geeometrie, chimie si fizica, nu poti face stomatologie, toate trei iti trebuie in doze mari.
Ca stomatolog bun iuti poti face programul asa incat sa poti dansa in weekend. Dar pentru asta trebuie sa fii as la geometrie si chimie si macar de 9 la fizica

| TheAce a răspuns:

E o intrebare...neobisnuita. Sunt tentat sa spun ca e aproape imposibil intrucat la un moment dat oricum vei fi pusa sa alegi (tine minte ca ''a jack of all trades is a master of none''). Stomatologia este o meserie pe care tu trebuie sa o intretii (trebuie sa ai propriul tau cabinet, propria ta afacere practic) drept pentru care imi vine greu sa cred ca vei dori sa pleci in weekend-uri. De asemenea medicina e o facultate deosebit de grea, nu vei avea timp pentru astfel de distractii daca iti vei dori sa o termini. De chimie vei avea nevoie (chiar mare nevoie!) nu poti scapa. Iti sugerez sa te mai gandesti si sa alegi in functie de ce iti doresti cel mai mult sa faci si mai important in functie de ce stii cel mai bine sa faci.

| GlambertForever explică (pentru TheAce):

Multumesc pentru raspuns. Cred ca ai dreptate. Nu cred ca e de mine. M-am mai documentat si asa e, am nevoie de chimie dar nu ma pricep la asta. In schimb ma pricep foarte bine cu engleza/romana/istoria si tot ce tine de filologie. Ma voi orienta spre altceva. Oricum, multumesc din nou happy

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru GlambertForever):

Si uite asa vei ingrosa randurile analfabetiilor someri absolventi ai unor facultati care scot someri pe banda rulanta fiindca te-ai inecat ca tiganul la mal din cauza ca acolo e chimie. numai bine ca te orientezi spre altceva, nu mi-ar placea sa pic in mainile unui astfel de stomatolog, care fuge de greu.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru GlambertForever):

Si inca un lucru, oameni ca tine care se lasa influentati de ce spun altii, exemplul mai sus, TheAce ti-a zis ca nu e de tine facultatea, iar tu in loc sa demonstrezi ca poti mai mult..ai zis "ai dreptate", adica nu ai nici respect de sine. rusine, oameni ca tine nu au ce cauta la medicina. du-te si vinde haine sau burgeri la mac, in randul celor ca tine.

| GlambertForever explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Stii ceva? Ma abtin sa nu iti zic vreo doua. Ia mars la alta intrebare si nu maii comenta tu de aiurea da? Am cerut o parere oamenilor seriosi, nu celor ca tine. Am gandit problema la rece si nu ma duc la nicio facultate. Nu imi place chimia. Asta e. Auzi la ea, nu vrea sa cada in mainile unui astfel de stomatolog! Nici eu nu as fi vrut sa te am pacienta laughing Oricum, nu vei fi deoarece ( repet ) nu ma duc nicaieri.