| miutza555 a întrebat:

Heeei. As vrea sa dau la Academia de politie, m am gandit la rutiera si nu stiu cum se numeste profilul. Pe site ul oficial sunt niste date cam complicate si mi a fost cam greu sa inteleg. Daca as intra la buget cum se face, trebuie platit caminul si chestii din astea? (Avand in vedere ca nu sunt din Bucuresti) si care e salariul de inceput? Daca se poate sa raspundeti din proprie experienta.multumesc!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista facultate de politie rutiera. Esti student la politie si la repartitie (daca ai medie buna) poti opta pentru un post sau altul. Daca intrii la fara plata nu platesti nimic. Mai cisteste si aici: http://www.romaniatv.net/......91732.html
Salariul?
Depinde unde ajungi. Poate fi de peste 2000 lei plus sporuri.

| aleynad90 a răspuns:

Din cate stiu, in functie de medie sunt repartizari dupa primul an. doar cei care au optat pentru politia de frontiera nu-si pot schimba profilul, dar restul pot opta- politia economica, rutiera si ce mai e pe acolo. Stiu sigur ca salariul unui debutant din acest an este intre 2300-2500 de lei.