| EmmaDMX a întrebat:

Heei! Stie cineva cum e sa fii student la arhitectura? As vrea sa aflu mai multe despre cursurile ce se predau si despre posibilitatile de a avea o cariera in acest domeniu dupa.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Am doi colegi care sunt la Bucuresti la Arhitectura. Clasa a 12-a si-au dedicat-o cam 10% scolii, 40% BAC-ului si 50% pregatirii in vederea admiterii. Faceau meditatii care tineau cateva ore bune si plateau o gramada de bani. Fara pregatire suplimentara nu ar fi luat admitere. Au intrat si mi-au spus ca este destul de lejer. Prezinta ocazional proiecte, deseneaza, modeleaza, au cursuri si ore de atelier. Mai multe nu stiu sa-ti zic. Ar fi o idee sa cauti pe forumuri. Legat de posibilitatile de angajare, intrebandu-mi colegii mi-au spus ca exista o posibilitate sa ramana pe dinafara. Posibilitatea ca un arhitect mare sa te remarce si sa te ia sub aripa lui este destul de mica. Raman locurile de munca pe la diferite companii. Una peste alta, parerea mea este ca Arhitectura e o facultate onorabila pe care merita sa o faci.