| painkilleeer a întrebat:

Heey! Eu am inceput sa fac pregatire pentru a da examenul de engleza IELTS cu o profesoara de la mine din liceu. Pe saptamana, dau 50 lei (2 ore). O prietena buna de-a mea vrea si ea de asemenea sa dea dar este de la alt liceu si va face pregatire cu o profesoara din liceul ei dar ea ar vrea sa o ajut putin cu pregatirea aratandu-i ceea ce fac eu la pregatire dar eu nu sunt foarte de acord. Daca ar fi sa-i arat cam tot ceea ce fac la pregatire, n-ar trebui totusi sa-i cer macar jumatate din banii pe care ii dau eu la mine la pregatire? Totusi ceea ce ii arat eu platesc cu banii mei si nu mi se pare corect sa-i dau ei pe gratis totul. Ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Daca judeci la rece, banii pe care ii platesti tu la meditatii sunt bani investiti in viitorul tau.

Daca colega nu ti-ar cere, tu nu ai da, ei ar fi ramas tot asa, adica dati.

Daca tu insa o ajuti pe colega ta, odata repeti si tu ceea ce ai facut la meditatii, si apoi, mai dai si pentru sufletul tau.

Fii om, ca nu-i greu.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Si te numesti prietena?! Buna?

| nirocino a răspuns:

Păi dacă este o prietenă bună de ce să îi ceri bani? Prietenul la nevoie se cunoaşte. Dacă îi ceri bani ai două şanse, una - să nu îţi dea niciun ban şi a doua - să te lase de prieten! Baftă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru nirocino):

Asta este și reciproc. Cât timp la rândul ei își permite să ofere o sumă de bani nu văd de ce nu ar cere.

| LexiEla a răspuns:

Daca si ea face pregatire, de ce ar vrea sa-i mai explici tu? In orice caz, atat timp cat tu stii ceea ce ti se preda, e ok sa-i dai si ei pentru ca examenul nu e unul pe locuri. Ori iei ori nu.

| Mihaelablabla a răspuns:

Ei, daca nu vrei, macar cere-i si tu sa vezi ce face. Ea probabil vrea sa compare metoda de predare

| Lindoro a răspuns:

Combinati-va si nu va mai fi gratis!