| Andreea82diaconu a întrebat:

Heey! La ce profil trebuie să dau dacă vreau să devin medic de familie, gen vreau să devin doctor de familie, la ce facultate se dă, la ce profil trebuie să dau și cu ce medie se intră? Chiar am nevoie de mai multe răspunsuri. P.s.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Facultatea de medicina nu are profile, toti studentii fac aceleasi materii. Abia dupa facultate se sustine rezidentiatul si alegi la ce profil il sustii.

| Violleta2022 a răspuns:

Facultatea de medicina, cu medii peste 9

| sierra1 a răspuns:

Hmmm, ia să vedem: ca să devii medic oare ce faculatate trebuie să faci:
- oare cea de pompieri? NU
- oare cea de scafandri? NU
- oare cea de balerine? tot NU
... păi și atunci ce o fi rămas? Spune-ne tu

| MadRaven a răspuns:

Ca să fii medic de familie dai la facultatea de medicină generală și abia apoi te specializezi. Faci 6 ani de noțiuni generale, adică valabile la toate specializările, apoi după rezidențiat te duci spre medicina de familie, La medicină se intră pe baza unui examen de admitere.
Dacă te referi la liceu, recomandat ar fi să faci științe ale naturii dar orice profil îți dă posibilitatea de a urma medicina după.