| Alinaana2ana345 a întrebat:

Hei! Acum trec clasa a VIII-a și nu m-am decis încă la ce liceu să dau. Eu mă gândesc să dau la liceu militar, dar am înțeles ca profesorii sunt foarte exigenți și trebuie sa te pricepi bine la matematică, informatică, fizică. Pe când eu nu sunt chiar așa bună la acestea și îmi este frică. Mă gândesc și la un liceu cu profil umanist (sper ca am scris ok), iar după sa dau la Academia militară. Nu știu ce sa fac! Va rog să mă ajutați cu niște sugestii!

Răspuns Câştigător
| alex635 a răspuns:

Pai avantajele sunt ca fiind exigenti cu tine nu se pune problema sa pici bacul si o sa te pregatesti in cadrul liceului pentru admiterea la academie, adica nu o sa trebuiasca sa iti iei profesori, si un alt plus e ca la academie ai fi obisnuita cu stiulul asta.Dezavantajele sunt ca daca te lasi o sa trebuiasca sa platesti perioada de scolarizare, din cate stiu de cativa ani se semneaza un contract prin care o sa trebuiasca sa mergi in continuare la institutii Mapn, daca nu o sa trebuiasca sa platesti si pe langa asta faci 4 ani de militarie in plus, adica dupa terminarea academiei tot ofiter ca ceilalti care nu au venit de la licee militare