| Diana_Dia_2000 a întrebat:

Hei.Am 15 ani si sunt in clasa 10. Dupa ce termin liceul mi-as dori sa urmez facultatea de medicina, insa nu am deloc ambitie.Mereu pun raul in fata poate este din lipsa increderi in mine(sunt mai retrasa de fel).Cum pot avea incredere in mine? Cum imi pot gasi ambitia?

Răspuns Câştigător
| annakarenina a răspuns:

Sunt multe circumstante care influenteaza increderea pe care o ai in tine si ambitia. In primul rand, ar trebui sa vezi ca asta este pasiunea ta, ca vrei din tot sufletul sa faci medicina, pentru asta, ai putea sa incerci sa te apropii de acest domeniu, sa vezi daca iti place biologia, sa faci voluntariate- la Crucea Rosie spre exemplu. O alta circumstanta poate fi influenta a ceea ce este in jurul tau, oamenii te pot descuraja foarte usor, atat direct, spunandu-ti ca nu este o alegere buna si, in opinia lor, de ce, si indirect, prin faptul ca vezi oameni, care prin medicina, nu au ajuns unde si-au dorit. Cu toate acestea, realele argumente, cele de care ai nevoie se afla in interiorul tau, pe acelea trebuie sa le cauti si sa le iei in considerare.
Daca lipsa de incredere in tine si lipsa ambitiei sunt in general de luat in considerare, incearca sa vezi de unde au pornit si sa incerci sa depasesti ceea ce a condus la ele incetul cu incetul si in profunzime, sa fii sigura de fiecare pas pe care l-ai facut.

3 răspunsuri:
| IoanaIonuca a răspuns:

Asta tine doar de tine. Din clasa a 11a ai putea lua meditatii si invatand si stiind mai multe, poate iti vine increderea in tine.

| KodrutZ a răspuns:

In primul rand gaseste-ti MOTIVATIA. Ambitia vine dupa aia. Raspunde-ti sincer la intrebarea DE CE vrei sa faci medicina si ce vei face dupa/in timpul facultatii? Ai tai ce parere ai? Esti constienta ca medicii tineri si rezidentii sunt tratati de societate in general si la locul de munca mai rau ca gunoierii? Nu o zic sa te descurajez, mi se pare o provocare extraordinara sa reusesti intr-un domeniu pe care nemernicii de la putere fac totul sa il distruga de 25 de ani incoace.
P.S. Nu are legatura faptul ca esti retrasa. E ceva foarte frecvent printre oamenii cu inteligenta mult peste medie la varsta ta.

| WaterDrop a răspuns:

Sa termini liceul? Sa URMEZI o facultate? Mai fata, cred ca este ceva in neregula cu tine.Pai nu te uiti si tu la prietenele tale si in jur? De ce sa faci asta? Pune 5 cm de machiaj pe tine, lasa`te in voia sortii si plimba`te pe strada.Sunt o multime de colorati in masini de lux la mana a 2 a care te vor vraji cu "buna papusa, spargem si noi niste seminte?" si care iti vor explica ca si fara scoala poti face bani.Pentru ce sa mai muncesti si tu? Iti tragi un iubit "gigea" cu bani si stai acasa sa barfesti cu prietenele tale pe care le vei minti cat de bine o duci si nu le vei spune cum te inseala sau te bate la 7 coaste iar tu nu poti pleca de langa el pentru ca deh, fara studii cum te`ai mai putea intretine singura.Si viata va trece, si vei imbatrani, regretand ca in urma cu 50 de ani nu ai fost capabila sa iti urmezi visul de a merge la medicina.

Mai ai nevoie de motivatie? ti-ai gasit ambitia sau este nevoie sa mai continui?