| georgescuu a întrebat:

Hei! Am 16 ani si vreau sa stiu, concret, ce voi face la voluntariatul la smurd. Eu m-am inscris undeva prin februarie si nu m au mai contactat dupa asta. Care e faza cu primele 120 de ore? In ce consta pregatirea mea? Voi merge la interventii? Exista program maxim pentru un minor?(adica sa pot sta doar un anumit numar de ore) Trebuie sa am 18 ani sa merg la interventii?

Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La SMURD nu se iau minori si persoane fara pregatire /experienta minim-necesara.

| georgescuu explică (pentru Bula):

Ai auzit de programul salvator din pasiune? Daca nu stii nu te baga?

| Bula a răspuns (pentru georgescuu):

N-am auzit.
Stiu doar ca, SMURD nu este "gradinita". tongue

| georgescuu explică (pentru Bula):

Eu merg sa fac cursuri de prim ajutor la ei si in final sa ies paramedic voluntar, pe asta vreau sa merg si mai departe in viata?‍♂️

| Bula a răspuns (pentru georgescuu):

Oooooh!
Asa e altceva!
Cursuri de prim ajutor se pot face aproape la orice varsta (peste 14 ani) si sunt foarte utile.
Si eu am fost la 3 asemenea cursuri si de 2 ori am reusit sa salvez cate o viata (una dupa inec in rau si alta dupa stop cardiac).
Mai departe, dupa liceu, poti merge la facultatea de medicina sau la postliceala medicala.
Asa chiar iti recomand o cariera medicala, daca te pasioneaza!

| georgescuu explică (pentru Bula):

Da, dar daca fac cu SMURD ies si paramedic? Am in plan o cariera in medicina de urgenta, pe ambulanta in special.