| facebook01 a întrebat:

Hei. Am nevoie de un sfat. Eu sunt a 12-a, la mate info. Și din a 9-a eram hotărâtă sa dau la ASE(finanțe, cibernetica) sau la facultatea de asistenti medicali(umf Carol Davila). Dar mi am dat seama ca eu le as face pentru bani ci nu din plăcere. Așa ca am realizat ca mie de fapt îmi place sa lucrez cu oamenii,eu având o fire calma,răbdatoate, de aceea as opta la limita pentru Facultatea de Psihologie. Toată lumea îmi spune ca nu se câștigă, ca am nevoie de o meserie de baza nu ceva care nu se caută. Dar eu citesc de drag cărți de dezvoltare personala si psihologie dintotdeauna și cred ca ăsta mă reprezintă, sa îi fac pe alții fericiti. Voi ce spuneți? Cred ca bani din ăsta se poate face și deschizand un cabinet individual...

Răspuns Câştigător
| MambaLee a răspuns:

Conteaza mult sa faci si ce iti place fiindca daca lucrezi pentru bani si cu scarba, automat vei da gres la un moment dat. Din facultatea de psihologie nu iesi neaparat numai psiholog sau psihoterapeut. Sunt foarte multe posibilitati, multe domenii in care ai putea avea sansa sa lucrezi daca absolvi facultatea de psihologie, de la mass-media pana la criminalistica, poti fii asistent social, sunt foarte multe, gasesti toate posibilitatile cu o simpla cautare pe google( https://www.infomunca.ro/......ologie-209 ) si sunt o gramada de oameni care isi povestesc experienta si reusitele ( sau nereusitele) pe blogurile personale si ai putea sa iti faci o idee. In clasa a 12-a, mai ales acum cand nu mai e foarte mult din semestrul 1 ar trebui sa-ti fi facut pana acum o idee pentru ca se apropie "tarziul". E destul de greu la admitere la psiho, ai 250 de intrebari grila in 3 ore, adica nici o grila pe minut, e greu, ai putea sa te sfatuiesti cu un prof care preda materia ca sa iti explice mai bine.
Pe langa astea, da, se stie ca psihologii nu prea se cauta in Romania, ies foarte multi pe an si nu prea ai ce sa faci cu atatia dar depinde si de noroc, cu cabinetul tau personal iti trebuie multa rabdare, am o cunostinta, nu e usor nici asta. Iti trebuie rabdare si perseverenta daca vrei sa ajungi unde vrei tu sa ajungi, dar trebuie sa stii daca vrei cu adevarat sa faci asta si trebuie sa fii foarte bun si sa iti mearga mintea. Mi se pare ca sunt 10-15 pe loc la psiho ( dar poate incurc) deci chiar trebuie sa muncesti. Intereseaza-te si in ce consta facultatea in sine, materia etc. ca nu inseamna numai materii despre autocunoastere si dezvoltarea personala, inveti si putina medicina, am inteles ca si putina matematica, istorie etc. Daca asta vrei, apuca-te de acum ca ai un manual intreg de invatat si timpul e limitat. Sper ca te-am ajutat si mult spor la invatat!

5 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Dar și la asistenți medicali lucrezi cu oamenii zilnic și îi ajuți mult mai mult. Față de psihologie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ASE scoate someri pe banda, psihologia la fel.

| Andersen2k18 a răspuns:

Trebuie sa alegi ceea ce iti place. Daca alegi banii dar sa nu ai satisfactie dupa meseria pe care o ai,nu e bun. Nu poti sa faci ceva care nu iti place. Trebuie sa te orientezi bine,daca tie iti place mult psihologia, si ai cat de cat abilitatile necesare sa vorbesti cu oamenii du-te acolo. Si faci o greseala daca te iei dupa lume, in primul rand sa iti placa ceea ce ai ales, dupa pot veni si bani.

| MissMoon a răspuns:

Important este sa faci ceea ce îți placePoti termina Orice facultate dar cariera ta va fi poate un eșec căci nu o vei face din pasiune și vei caută sa te orientezi către altceva.Nu pierde timpul.Alege de pe acum ceea ce îți place și te face fericita.

| Liviu-Marius_Ochisor_1988 a răspuns:

Salut!
daca esti pasionat de psihologie, fa-o! urmeaza facultatea de psihologie. De ce? Pentru ca vei invata "meseria" cat bine bine se poate, pentru ca iti place. O vei practica cu drag si cu siguranta o vei practica pentru bunul mers al omenirii. Cat despre bani, vor fi suma a tot ce faci si cat de bine faci. Nu te lasa influentat de parerea altora in a-ti decide viitorul. Urmeaza-ti inima happy