| PaulAdrian17 a întrebat:

Hei! Am o cunostiinta care tocmai a terminat facultatea si cauta de munca. E normal ca pentru 6 ore angajatorul sa plateasca 1700 lei? Totusi are facultate si e si la master.

34 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de slujba, la un asa salariu mic (banuiesc ca este totusi net) este platit la salariul minim pe tara garantat la plata.
Daca este pentru una la care se cer studii superioare conform facultatii absolvite atunci nu este deloc normal.

| PaulAdrian17 explică (pentru Ioandelasal):

Mi-a zis ca este un intership, dar totuși pentru o persoană cu facultate și care in prezent face și master mi se pare prea puțin. Oamenii mai trebuie să și trăiască.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru PaulAdrian17):

Faculatea nu garantează un salariu mare. Ci doar o meserie!

| Xena20 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nici macar asta nu garanteaza. facultatea de cele mai multe ori e o mare pierdere de vreme...

| Simpatic a răspuns:

Crezi ca unul cu masterat "in desfasurare" are mai multa pricepere pe un post sau experienta decat unul care are facultate dar lucreaza de 15 ani in acel domeniu? zic doar asa ca exemplu.

In plus in Romania este alarmant cum unii retardati (nu toti sunt asa evident!) fac cate 3 facultati, dar sunt analfabeti functionali.
Deci pentru angajator ar trebui sa primeze priceperea sau faptul ca insiri niste diplome, pe care multi le-au obtinut doar cu bani!

Daca am vorbi de Japonia in care doar geniile reusesc sa termine un doctorat ar fi ceva, in Romania cum am zis toti limitatii fac cu bani facultati, facultati care multe dintre ele sunt niste bordeluri sau cum altfel le-as putea numi, gandite doar sa aduca bani si iarasi bani burtosilor, care detin acest facultati, fie ca e la privat fie la stat...
Deci avem un sistem educational pe masura totul la pamant, dar ne miram ca daca ai master trebuie sa fii mai bine cotat, trebuie sa primesti asa cam 2 milioane de euro lunar doar pentru asta.
Sunt perfect de acord, cand limitatii de care vorbeasc mai sus vor face acel master intr-o limba straina si intr-o tara in care facultatile le termina doar cei inzestrati, nu toti retardatii cum se intampla din pacate la noi!
Nu m-am legat aici de prietenul tau am vorbit la modul general.
Am si eu 2 cunoscuti care au mastere si sunt limitati la propriu, stiu ce vorbesc!
te salut

| PaulAdrian17 explică (pentru Simpatic):

Și cum să facă un tânăr absolvent experiență ca nu îl angajează firmele ca nu are experiență? Pentru ca și diplomele contează la un loc de muncă

| suntserios a răspuns (pentru PaulAdrian17):

Așa cum face cunostiinta ta.
Lucrează pe puțin la început că să învețe și să câștige din ce in ce mai bine

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca-i perfect normal!
Si ce daca are facultate si master?
Daca pozitia pe care este angajat, "de incepator" plateste atat de putin, atunci este perfect legal si normal!

Nu, salariul NU se acorda in functie de studii!
Ia uite aici:

https://www.facebook.com/reel/2069883223349152

https://www.facebook.com/reel/629906359125059

| PaulAdrian17 explică (pentru Violleta2022):

Atunci de ce să se mai fac studii superioare? Ca vânzător iei mult mai mult și nu ți trebuie decât liceul?

| suntserios a răspuns (pentru PaulAdrian17):

Ca vanzator nu cresti niciodata. Ramai toata viata cu putin mai mult decat lua cineva calificat in prima luna de munca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru PaulAdrian17):

De undeva trebuie sa inceapa si aceia cu studii superioare, ca prietenul tau care a prins un internship unde este norocos ca primeste bani, fiindca multe companii nu platesc pentru asta.
Dupa ce-si termina ucenicia si capata experienta in domeniu, poate sa aplice pentru joburi mai bine platite si in cativa ani ajunge sa ia pozitii foarte bine platite.
Toti pornesc de jos, diferenta este ca asta cu facultate si master poate sa ajunga director general intr-o firma, pe cand tu, doar cu liceul, ramai vanzator pe veci.

| PaulAdrian17 explică (pentru Violleta2022):

Nu neapărat, am o cunoștiință care lucrează în IT și are doar liceul. Dacă vrei și ai încredere și muncești îți poți îndeplini visele

| Violleta2022 a răspuns (pentru PaulAdrian17):

Cunsotinta aia a ta va ramane tot un simplu muncitor pana la moarte, fiindca nu are cum sa promoveze in functii inalte, de conducere, asadar la un moment dat va fi depasit de cei cu studii superioare.

| PaulAdrian17 explică (pentru Violleta2022):

Dar parcă conta experiență, acum și diplomele? Dacă ai experiență în domeniu și nu ai diplome gata nu mai poți evolua?

| Frank51 a răspuns:

E normal si sa lucrezi pe foarte putini bani la inceput, pentru ca in cativa ani acea cunostinta a ta va avea un salariu mai mare decat 95% din populatia romaniei.

| Emma30555 a răspuns:

La început salariile sunt de forma fiindcă de fapt începătorul învață, se califica la primul job și mai câștiga și niște bani. De trăit nu poți trai din acești bani, dar probabil ca prietenul tău sta cu părinții și nu are cheltuieli prea mari. Ideea e ca după un timp în care "te sacrifici" și capeți experienta, poți avansa ușor, poți găsi posturi bine plătite. Fiecare la început a trecut prin asta.

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Exista joburi de toate felurile si pentru toate salariile.
Daca e vorba despre un job necalificat, normal ca e platit prost. De asemenea, daca nu ai experienta salariile sunt mici la inceput. Nu ai specificat ce job este.
Exista diferente enorme de la domeniu la domeniu. Sfatul e sa caute domenii bine platite si sa inceapa acolo.

| haileewatson a răspuns:

Depinde si orasul si domeniul. In Bucuresti in 2023 am avut o cunostinta care a facut un internship de 8 ore/zi pe 2800 lei, fiind studenta. Si dupa cateva luni i-au oferit un post ( nu internship) cu 4200 lei. Era o corporatie mare.

| PaulAdrian17 explică (pentru haileewatson):

Îmi poți spune te rog corporația unde a aplicat? Sau măcar domeniul de activitate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca poziția e entry-level, norma este normala

| PaulAdrian17 explică (pentru anonim_4396):

Cu 1700 se poate trăi în România?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PaulAdrian17):

Despre ce pozitie vorbim si in ce domeniu?
Ca sa stii si tu, internship-ul e mai mult pentru CV, deoarece dupa ce termini studiile, internshipul te va ajuta sa fii ales de viitorul angajator.

| PaulAdrian17 explică (pentru anonim_4396):

Pentru 6 ore mi se pare putin 1700 de lei. Totuși oamenii mai trebuie să și trăiască, nu să muncesca ca angajatorul să își permită asta

| Dragobeta a răspuns:

Angajatorul nu plateste studiile ci munca depusa.
Sa caute un loc de munca unde munceste mai mult si e si platit mai mult.

| PaulAdrian17 explică (pentru Dragobeta):

Și cum să facă cineva asta dacă nu este angajat ca nu are experiență? Dar și diplomele sunt necesare? Este un paradox

| PaulAdrian17 explică (pentru Dragobeta):

Dar la angajare îți cere diplomele, nu e ironic?

| Dragobeta a răspuns (pentru PaulAdrian17):

Nu, nu e ironic!
Iti cere diplomele ca sa vada cat de pregatit esti, ce munca stii sa faci si pe ce post sa te angajeze.
Dupa cum intrebi, se vede ca degeaba ai trecut printr-o scoala. Nu stii nimic.

| PaulAdrian17 explică (pentru Dragobeta):

Intreb ca sa stiu. Dar degeaba daca raspunzi cu rautate si aroganta!

| Dragobeta a răspuns (pentru PaulAdrian17):

Daca nu vrei sa intelegi, ce sa-ti fac? Tu o tii pe a ta ca trebuie sa fii platit numai pentru ca ai o hartie in rama. NU! Munca depusa si rezultatul sunt platite. Ce patron e fraier sa te tina degeaba? Si de unde sa te plateasca? Voi chiar credeti ca banii aia pica din cer, asa degeaba?

| Xena20 a răspuns:

Depinde de locul de munca. oricum de undeva trebuie sa porneasca. decat nimic e bine si atat, o sa isi gaseasca pana la urma ceva mai bine platit. eu nu am inteles niciodata ideea asta cu stai ca daca e prea mic salariul si nu iti ajunge sa traiesti nu mai mergi, pai daca salariul respectiv nu iti ajunge sa traiesti atunci 0 lei iti ajung? tot e mai bine decat nimic! muncesti orice gasesti la inceput si o sa iti gasesti in timp ceva mai bine platit.

| Xena20 a răspuns:

Iar salariul nu e in functie de facultate, master etc e in functie de locul de munca, de experienta, de cat isi permite angajatorul etc

| AlexandraN21 a răspuns:

Am primit o oferta similara. Am refuzat pentru ca nu am studiat ca sa lucrez pe un salariu de mizerie. Si un muncitor necalificat primeste mai mult!