| meme1606 a întrebat:

Hei, am o întrebare pentru cunoscători! Urmează să termin clasa a 12 a și aș dori să urmez școala de poliție din Câmpina, la ce ar trebui să fiu pregătită și ce se va studia la această școală? Mulțumesc frumos! :*

Răspuns Câştigător
| PringAloe a răspuns:

Buna, si eu am urmat admiterea anul acesta, dar din pacate nu am reusit sa intru la politie, Vad ca cineva ti-a postat deja un link cu materia care acopera toate cele 90 de intrebari pentru proba scrisa, in primul dupa cum cred ca stii deja ai de dat 3 probe, psihologic, traseu aplicativ si proba scrisa, trebuie sa stii ca in general fetele pica la traseul aplicativ, iar baietii la proba scrisa (asa cum am patit si eu) pentru inceput iti recomand sa faci 1/2 sedinte la traseul aplicativ ca sa vezi cum te descurci la el, iar in cazul in care la anume obstacole vezi ca nu reusesti sa le faci in asa fel incat sa nu fii eliminata direct, poti exersa in continuare pana cand iti reuseste, legat de psihologic sa stii ca s-a mai picat si acolo dar acolo nu prea ai ce invata, in fiecare an psihologic-ul difera acolo trebuie sa te bazezi pe capacitatile tale intuitive etc, legat de proba scrisa ai 90 de intrebari, 60 romana gramatica, 30 engleza/franceza gramatica, +10 oficiu, daca inveti cum trebuie poti rezolva cu succes cel putin 70/90 de intrebari, eu fara sa invat prea mult am rezolvat 39/90 corect, iar legat de ceea ce se studiaza in aceasta scoala nu prea stiu ce sa-ti spun deoarece nu am ajuns pana acolo, insa ma gandesc ca te invata tot ce este legat de legislatia rutiera, cum se foloseste etilotestul si care sunt procedurile acestuia, tragere la poligon, cum se tine arma, cum se incatuseaza corect pe cineva, tehnici de blocare a unei persoane, si multe altele.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

O găseai și tu in trei secunde dacă chiar doreai:

http://www.scoalapolitie.ro/......e_2021.pdf

| meme1606 explică (pentru sierra1):

Am găsit, dar voiam să aflu mai multe detalii, plus de asta nu trebuie sa fi asa tare în gura, a fost doar o întrebare și o curiozitate, pentru că nu găseam chiar tot ce voiam sa aflu!

| sierra1 a răspuns (pentru meme1606):

Cu plăcere!

| meme1606 explică (pentru PringAloe):

Mulțumesc foarte mult, pentru aceste detalii, voi începe să fac teste și traseul aplicativ, mă voi strădui pentru că este visul meu acesta! Mulțumesc frumos ca nu ai fost ca persoana de dinainte! Dacă vrei să-mi mai lași sfaturi, îți voi lăsa aici Instagram-ul meu sau Facebook-ul! t. mihaela_07 sau Ștefania T. Mihaela
Te pup, mulțumesc de sfat! happy

| PringAloe a răspuns (pentru meme1606):

Buna, si eu am urmat admiterea anul acesta, dar din pacate nu am reusit sa intru la politie, Vad ca cineva ti-a postat deja un link cu materia care acopera toate cele 90 de intrebari pentru proba scrisa, in primul dupa cum cred ca stii deja ai de dat 3 probe, psihologic, traseu aplicativ si proba scrisa, trebuie sa stii ca in general fetele pica la traseul aplicativ, iar baietii la proba scrisa (asa cum am patit si eu) pentru inceput iti recomand sa faci 1/2 sedinte la traseul aplicativ ca sa vezi cum te descurci la el, iar in cazul in care la anume obstacole vezi ca nu reusesti sa le faci in asa fel incat sa nu fii eliminata direct, poti exersa in continuare pana cand iti reuseste, legat de psihologic sa stii ca s-a mai picat si acolo dar acolo nu prea ai ce invata, in fiecare an psihologic-ul difera acolo trebuie sa te bazezi pe capacitatile tale intuitive etc, legat de proba scrisa ai 90 de intrebari, 60 romana gramatica, 30 engleza/franceza gramatica, +10 oficiu, daca inveti cum trebuie poti rezolva cu succes cel putin 70/90 de intrebari, eu fara sa invat prea mult am rezolvat 39/90 corect, iar legat de ceea ce se studiaza in aceasta scoala nu prea stiu ce sa-ti spun deoarece nu am ajuns pana acolo, insa ma gandesc ca te invata tot ce este legat de legislatia rutiera, cum se foloseste etilotestul si care sunt procedurile acestuia, tragere la poligon, cum se tine arma, cum se incatuseaza corect pe cineva, tehnici de blocare a unei persoane, si multe altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea incepe prin a scrie corect gramatical "as dori", cratima aia nu are ce cauta acolo si nici i-ul de la final, e simplu as dori, as manca, as dormi, repeta modul conditional optativ care se invata in clasele 5-8 apropo, daca vrei la politie...