| Alina9Cornelia a întrebat:

Hei.Am o tema la dirigentie despre plan de cariera la sfarsitul clasei a 10 a.Despre ce ar trebui sa scriu? Pe net nu am gasit nimic. Help me please.

Răspuns Câştigător
| writtennnns72 a răspuns:

Temele de genul sunt destul de interesante, uneori chiar te pun pe gânduri. Atunci când îţi doreşti să devii ceva, nimeni şi nimic nu trebuie să te oprească. Uneori ne e ruşine să spunem ce vrem să devenim din cauza celor din jur, dar dacă tu vrei ceva nimic nu mai trebuie să conteze. Dacă ai voce te poţi gândii la o carieră de artistă, dacă îţi place să stai cu copii mici poţi spune că vrei să devii educatoare sau învăţătoare, poate profesoară. Dacă îţi place sportul poţi spune că vrei să devii profesoară de sport, sunt multe lucruri. Depinde de plăcerile tale. Dacă îţi place să pozezi şi ai un aspect plăcut, poţi spune că vrei să devii model sau foto-model.
Baftă!

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Cauta "career planning" si gasesti in engleza sute de materiale. Poti merge aici:
http://ceric.ca/......uide-2015/
si urmeaza linkul
"Download the free epdf"
pe care il poti salva local pe calculatorul tau (e un pdf, trebuie sa ai Acrobat Reader). Gasesti in cartea respectiva tot ce iti trebuie.
Daca google dupa "plan cariera" gasesti si in romaneste o multime de materiale. Totul e sa vrei.

| Alina9Cornelia explică:

Da bine ca ne dam toti destepti.Da frate nu stiu ce sa scriu. Daca vrei sa-mi raspunzi bine daca nu te.a obligat nimeni sa o faci. Uite ca eu la clasa 10 a tot nu stiu ce profesie mi.as dori.Si atunci despre ce sa scriu? Daca tot veniti cu raspunsuri din astea atunci nu mai rasp.

| Daveftw a răspuns:

Esti in a 10 si nu poti face o amarata de compunere..sa-mi bag picioru ce a devenit lumea astazi.ce e asa de greu? Scrii ce aspiratii ai dupa ce termini scoala, ce vrei sa faci, unde mergi..jesus

| vladbadea311 a răspuns:

Oare despre ce? Încearcă să spui ceea ce gândești tu, nu ceea ce zi putea găsi pe net.în principiu despre cariera la care visezi și ceea ce ți propui pentru a reuși.de exemplu:îți dorești să ajungi medic iar pentru asta vei studia ca să ajungi la facultate de profil, vei da examene etc.