| Olly27 a întrebat:

Hei
Am si eu o intrebare..cu privire la facultati. Care facultate e mai buna cea de limbi si literaturi straine din Bucuresti? sau Cluj? saaaau Iasi...
Si dpdv al orasului ce-mi puteti spune. mai am 2 ani deci nu i graba mare. am timp de ales

Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Intre Bucuresti si Cluj nu sunt mari diferente in privinta mediului academic. Ca orase viata este la fel de scumpa in amandoua cazurile, ambele au suficiente localuri sau obiective pentru petrecerea timpului liber, ambele ofera oportunitati pentru o cariera reusita. In ambele orase vei gasi oameni si oameni, nu poti sa generalizezi. Pe de alta parte, cei care zic ca Clujul este un oras aglomerat nu au stat suficient de mult sa-si dea seama de amploarea ambuteiajelor si a orelor pierdute in traficul Bucurestiului. Ambuteiajele Clujului echivaleaza cu o duminica linistita in Bucuresti. De asemenea, subiectiv vorbind si riscand sa ii supar pe colegii bucuresteni, Clujul are un aer mai occidental decat Bucurestiul, o atmosfera mai relaxata, mai primitoare, pe cand Capitala e mai efervescenta, agitata, oarecum mai ostila cu nou-venitii, mai balcanica. La Cluj majoritatea oamenilor se acomodeaza ceva mai usor indiferent din ce zona a tarii provin, e mai usor sa te integrezi si sa simti ca faci parte din comunitate, e mai usor sa te implici in problemele comunitatii si sa simti sau chiar sa vezi ca faci diferenta.

In concluzie, daca ne gandim doar la mediul academic, atunci doar apropierea ta geografica de unul din cele doua orase poate face diferenta. Dar daca luam in considerare aspectele ce tin de oras, atunci e destul de clar care ar fi recomandarea mea.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Bucuresti