| Tmaaa6 a întrebat:

Hei. Am terminat pe filologie și în octombrie am început să studiez pe inginerie alimentară. Credeam ca este o alegere bună și că o sa îmi placă, dar din păcate nu înțeleg prea multe din cursuri și totul a devenit ca un coșmar pentru mine. În fiecare dimineață mă trezesc cu gândul că urăsc ceea ce fac și că vreau sa scap, dar toți îmi spun că o sa fie mai bine cu timpul și sa am răbdare. Chiar nu știu ce să fac.

2 răspunsuri:
| SynapseNinja a răspuns:

Salut! Dacă ai terminat pe filologie îți recomand să te duci la facultăți precum istorie, litere, psihologie sau biologie. Dacă într-adevăr îți place ingineria alimentară, îți recomand să rămâi aici. Depinde de ceea ce îți dorești tu. Să știi că nicio facultate nu e ușoară, dar dacă îți place ceea ce înveți, vei învăța cu drag. Spre exemplu, eu am terminat anul ăsta liceu pe alimentație publică, adică ceea ce studiezi tu acum la facultate, însă eu urmez facultatea de economie și administrarea afacerilor. Este adevărat că și în liceu am făcut economie, contabilitate și chestii, dar noțiunile de la facultate sunt mult mai complexe.

| Fr3You a răspuns:

Eu zic sa tragi tare, ca o sa reusesti! Tine doar de tine sa inveti cursurile, stiu ca e greu, dar daca muncesti de 2 ori mai mult, o sa reusesti cu siguranta si stiu ce spun pentru ca si eu sunt la inginerie chimica.
Cunosc persoane ce au terminat filologia si sunt programatori sau ingineri.
Stii expresia aia: pofta vine mancand. Asa ca daca o sa inveti mult si bine, o sa vezi ca o sa inceapa sa-ti placa, pentru ca intelegi ceea ce este acolo. Pe langa asta ingineria iti deschide multe usi fata de facultatiile cu profil filologic, din pacate acele facultati scot multi someri.
Asa ca mult succes, continua ce ai inceput, dar sa iti dai toata silinta, pune intrebari, cauta pe internet si trage tare!
Prietena mea, tot la filo a fost si acum e anul 2 la inginerie alimentara, aceleasi lucruri ii le-am spus si ei si acum este bine.
Daca mai ai nevoie de vreun sfat pe partea asta, poti sa imi scrii.
Mult succes pe mai departe si NU renunta!