| Felictiy a întrebat:

Hei..azi am avut examenul la mate si a fost foarte greu! Cred ca o sa iau maxim 7..sunt foarte dezamagita de mine si am plans mult! Stiti cumva daca mai are rost sa fac contestatie la mate? Adica mai poate schimba cu ceva? Ma rog.
Intrebarea principala era daca mai pot sa devin medic? Eu voiam sa merg in Dante pe stiinte ale naturii, dar acum..sunt 100% sigura ca nu am media peste 8. Mai sunt sanse sa fac ceva cu media pe care o sa o am?

Răspuns Câştigător
| gabriel2004o a răspuns:

Poti depune contestație daca consideri ca ai luat mai putin decat ai calculat/consideri iar daca nu te simti pregatita sa mergi la profilul la care vrei atunci nu este nici o problema. Poti sa alegi si profilul economic, filologie sau stiinte sociale.
Apropo te inteleg in legatura cu nota de la mate ca sunt sigur eu iau 5 la ce prost m-am descurcat

2 răspunsuri:
| Romeo44 a răspuns:

Poti face contestatie daca crezi ca ai facut mai mult decat nota pe care o vei primi. In legatura cu dorinta ta de a deveni medic, trebuie sa faci un liceu cu profilul stiinte ale naturii. Aici vei face multa biologie si chimie,ceea ce te va ajuta la bac si la admiterea pentru facultatea de medicina. Daca te duci la alte profile(mate-info,filo,stiinte sociale) nu o sa faci atat de multa chimie si biologie, deci o sa fii dezavantajata la admitere. Anyway nu prea conteaza liceul, cat timp inveti singura biologie si chimie. Ceea ce conteaza este facultatea. Daca chiar vrei un sfat bun pentru liceu, incearca Victor Babes, stiinte ale naturii( in jur de 7.5-8.0 parca). Liceul e strict(uniforma, fara batai, certuri, bla bla), dar profesorii de biologie si chimie sunt foarte stricti si te pot ajuta FOARTE MULT sa intri la medicina(apropo, in aceeasi curte este postiliceala carol davila si liceul este langa spital so...) happy

| Crissiks12 a răspuns:

Mai bine nu, deoarece la mate ai șansa să mai pierzi din puncte, de obicei mulți nu iau mai mult la mate. Acesta este sfatul meu termin clasa a noua la un Colegiu Economic bun din Vrancea.