| Mara17Mara a întrebat:

HEI,Buna TPU! La scoala unii dintre colegi sunt foarte ciudati, in sensul ca se dau cei mai mari chiar daca nu detin prea multe lucruri ( Situatie material) sau sunt foarte prosti. Ce credeti ca as putea sa fac? Problema e ca nu pot sa-i ignor, si nu pot nici sa ma pun cu ei pentru ca nu vreau sa fiu asa de " tampita"...Munlumesc

Răspuns Câştigător
| paty00 a răspuns:

In viata incercam sa ne pacalim pe noi insine cu faptul ca oamenii sunt buni insa ei nu sunt; in pofida acestui fapt nu trebuie sa le facem rau, trebuie doar sa-i lasam sa existe ca oameni in viata lor mica cu preocuparile lor infime. Este adevarat si faptul ca este greu sa ignori, stiu din experienta, insa daca tu realizezi cum sunt ei cu adevarat atunci ia o atitudine, convinge-te ca esti mut mai buna decat vor fi ei vreodata; recunosc, poate aerul de superioritate nu este cheia insa daca nu poti sa-i ignori, atunci asta cu siguranta ii va scoate din sarite fiindca vor observa nu doar faptul ca nu dai 2 bani pe ce cred ei ci si ca poti sa-i "bati cu stil" de la un alt nivel fara a cobori in mocirla lor.
Observa-le cu atentie miscarile si anticipeaza unde urmeaza sa loveasca si ce urmeaza sa faca cu privire la persoana ta, apoi lupta cu propriile tale arme, apara-ti integritatea si ideile, in viata este esential sa-ti aperi convingerile, chiar si in situatii cand totul pare pierdut.
Daca se umfla in pene cu anumite lucruri, atunci inseamna ca incearca sa ascunda ceva, afla-le punctul slab si foloseste-te de ce stii despre ei doar daca si ei pornesc impotriva ta, daca nu, sunt convinsa ca te vei putea descurca de la sine pe moment, doar fii o oglinda a actiunilor celorlalti, lasa-i sa se reflecte in tine, s-ar putea ca laudarosii sa realizeze cat de mare le este goliciunea mintii si sufletului privind in tine- acest lucru i-ar putea enerva pe unii sau i-ar conduce la retragere pe altii