| nothingggg a întrebat:

Hei ca sa dai la psihologie ce iti trebuie? adica cum te pregatesti si cum iti dai seama ca esti bun la asta? Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| madb a răspuns:

Pai...pentru inceput iti alegi orasul:P in care vrei sa studiezi la facultate. apoi ai variante, sa fii la o Universitate privata ori la una de stat, asta depinde de orasul in care vrei sa studiezi:P oricum...in cadrul unei Universitati X vei gasi Facultatea de Psihologie si stiintele educatiei daca nu ma insel (prietena mea cea mai buna a terminat anul asta la Bucuresti aceasta facultate), ea a fost la Universitatea de stat si a dat examen de admitere (la privat intrii cu dosar), examenul de admitere se da din psihologie si ai o tematica, uite aici link-ul pentru cea din Bucuresti http://fpse.unibuc.ro/......e-2013.pdf Succes!

6 răspunsuri:
| Bubbles12345 a răspuns:

Desigur, ai nevoie de finantare dar cursurile/formarile se fac dupa facultate din cate stiu si depind (ca suma ma refer) de latura pe care se axeaza. Stiu ca ai mai multe variante dupa facultate, oricum in ziua de azi nu prea faci mare lucru cu facultatea iti trebuie si master sau ceva educatie postuniversitara sa poti profesa decent.

| madb a răspuns:

A si ca sa-ti dai seama ca esti bun la asta...mmm nu e ca si cum exista un test pe car-el faci si-ti zice ce meserie e de tinehee hee da pentru psihologie cred ca trebuie sa te analizezi pe tine un pic... daca ai rabdare, daca-ti plac oamenii in primul rand! Sa lucrezi cu oameni, daca iti place sa sculti, daca poti fi impartial si obiectiv, analizeaza un site al unei asemenea facultati si vezi daca-ti plac materiile pentru inceput si daca te vezi invatandu-le cu drag (chiar si in sesiune) laughing.

| Oana92 a răspuns (pentru madb):

Pe langa asta iti trebuie rabdare si o gramada de bani pentru cursuri si formari...

| madb a răspuns (pentru Oana92):

Desigur, ai nevoie de finantarehee hee dar cursurile/formarile se fac dupa facultate din cate stiu si depind (ca suma ma refer) de latura pe care se axeaza. Stiu ca ai mai multe variante dupa facultate, oricum in ziua de azi nu prea faci mare lucru cu facultatea iti trebuie si master sau ceva educatie postuniversitara sa poti profesa decent.

| nothingggg explică (pentru madb):

Multumesc!

| Oana92 a răspuns (pentru madb):

Poti sa incepi formarea si inainte sa termini facultatea, iar pretul difera in functie de specializare, dar nu cu foarte mult, sub 3000 de euro nu cred ca gasesti. plus ca nu e suficienta doar formarea, mai ai nevoie de cursuri, de master, de cabinet sau alt loc de munca si in final de clienti. dar daca iti faci un nume castigi cat vrei tu...