| dyannabia a întrebat:

Hei. Ce părere aveți de asistenta medicala de laborator? Pro, contra, salariu, străinătate, program?

Va rog

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O parerea buna, fiind o meserie frumoasa si linistita, ca nu te bate nimeni la cap, in laboratorul unde lucrezi.
Salariul este in functie de compania care te angajeaza si de vechimea in munca.
In ce priveste strainatatea, daca cunosti perfect engleza, sau limba tarii respective, sa poti comunica si ai deja experinta in domeniul profesional, ai sanse sa prinzi un contract de munca, trebuind doar sa fii consecventa, la cautarea acestor locuri de munca.
In general, se accepta straini, doar daca acestia accepta salarii mult mai mici, decat ale localnicilor.

| AdelinaC a răspuns:

Pro: salariul e mai bun decat pe sectie, nu ai pacienti pe cap si mediul de lucru e mai placut, programul e mai lejer pentru ca nu intervin urgente
Contra: medicina de laborator mi se pare cam scarboasa si te expui la infectii, dar nu mai mult decat pe sectie. La un moment dat poate deveni plictisitoare pentru ca interactionezi cu aceeasi oameni si faci acelasi lucru zilnic