| PaulAdrian17 a întrebat:

Hei! Cei care ați căutat prima dată loc de muncă, cum ați procedat? Cum ați căutat și cat de repede ați găsit un job care să vă placă? Mai ales dacă nu aveți experiență?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am trimis sute de aplicatii online si am luat un job in 2 luni.
Aici nu-i vorba de job sa-ti placa, ci de un job care se pliaza pe calificarile si experinta ta acumulata.
Daca nu ai experinta, atunci este si mai greu, dar iei ce gasesti, fara sa faci mofturi, ca nu-i dupa placut, cand nu stii nimic si nu ai experinta in nimic, fiind extremd eimportant sa iei primul job sa dovedesti ca esti capabil sa faci ceva in viata, ca te descurci lucrand, ca acorzi seriozitate maxima si la viitoarele joburi este mult mai usor, fiindca ai deja dovada ca esti serios si muncitor.
Extrem de important este ATITUDINEA ta cand te duci la interviu.

| Violleta2022 a răspuns:

Cauti job care-ti place abia cand ajungi foarte bun in profesia respectiva si esti expert in toate, cand esti atat de bun incat te cauta firmele pe tine, atunci poti sa alegi ce-ti place sa muncesti, pana atunci, iei orice pica, fiindca este de munca si inveti cat poti de mult, ca sa te antrenezi si sa capeti experienta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Am depus cv uri la companiile la care as fi vrut sa lucrez.
apoi m-am interesat pe la colegii de facultate care incepusera sa lucreze pe unde au gasit loc de munca si am depus cv si acolo. Si asa am gasit, am fost recomandat de un coleg.

| dullcat a răspuns:

Buna.Am avut avantajul de a ma cunoaste deja cu angajatorii, fiindca am facut practica la acel birou si lucrurile au mers destul de smooth.

| mont a răspuns:

În primul rând cam trebuie să accepți și ce nu îți place dacă vrei să te angajeze. Da, unii angajatori țin cont de experiență dar nu toți. Abordarea depinde însă și de la oraș la oraș.

| Parakeets a răspuns:

Am renunțat. happy

Însă am avut noroc cu liceul pedagogic și cu "fuga" la stat.

Și sincer, oricum ar fi bătaia de joc și la stat, tot nu e ca la privat.

Azi am aflat că la privat e mai multă umilință și bătaie de joc. Și mai multă presiune, că de, șeful pierde cașcavalul dacă nu faci muncă de ore într-o oră.

Dar ideea e să nu renunți. happy
Deși am zis să renunți. Nu renunța. Aplică până o fi ceva.

Ca un alt sfat însă ar fi că de obicei e mai bine să-i cauți tu (cel puțin așa am observat eu) dacă aplici și lași CV-ul direct, nu te suna nimeni. Oricum ar fi, orice studii ai avea, se uită peste CV și găsesc ceva ce să strâmbe din nas. Și nu te mai caută, neam.
Iar cine te caută, de obicei sunt cei mai disperați și cei mai, mă opresc aici cu jignirile, dar pricepi unde bat.

Deci din ce am observat și eu sunt om cu anxietate socială, și nu am deloc papagal și niciodată nu mi-a plăcut să mă dau cine nu sunt. Dar în cazul meu așa am observat, că unde am aplicat, dacă mă sunau, 1, 2 și uneori nici ălora, abia îmi făceam curaj să le răspund. Însă când am sunat eu și m-am prezentat, am mai spus ce studii am sau pe unde am mai lucrat și mă chemau măcar la o zi de probă. happy

Deci papagalul și convorbirea telefonică sau chiar face to face, bate CV-ul am observat. laughing)

| Lester23 a răspuns:

Ejobs/olx jobs. Aplica, fa-ti un CV prezentabil si go ahead. Succes

| MadalinDragos a răspuns:

Salut. Depinde de ce anume vrei sa lucrezi, ce pretentii salariale ai, ce nivel de educatie profesionala ai (scoli, cursuri etc). Poti incerca la bursa locurilor de munca, la AJOFM sau chiar pe Google. Dar trebuie mai intai sa iti creezi un CV (poti face asta pe e-Jobs.ro, de unde poti si descarca acel CV in format printabil pdf) si apoi sa incepi sa selectezi anunturile care te intereseaza sau ti se par ok pentru tine chiar de pe acesta site, sa dai telefoane si sa depui/trimiti CV-uri
Despre cat de repede gasesti un loc de munca, depinde foarte mult de orasul in care locuiesti, de pretentiile tale, dar si ca angajatorii sa accepte persoane fara experienta.
Succes

| SimpleAnonymous a răspuns:

Am aplicat online CV-uri la firmele din domeniu.
Am participat la interviuri, am fost acceptat, iar apoi am ales firma care mi s-a parut ca este cea mai avantajoasa pentru mine