| Vanessika a întrebat:

Hei! Cu ce se mănâncă programarea în domeniul IT? Ce calități trebuie să ai, cât de multă legătură are cu matematica și cât de greu se învață? Din câte știu, salariile sunt foarte mari și mă întreb dacă este o meserie prea solicitantă (raportata și la timpul liber) sau dacă merită să faci asta, de asemenea dacă se găsesc locuri de muncă ușor. Ofer fundă!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

E atat de mult de exlicat incat un raspuns pe TPU nici macar nu poate sintetiza.

Cu ce sa se mananca programare... cu programare. Pana nu intri tu in subiect sa intelegi esenta e complicat sa ti se explice. Dar gandeste -te ca orice soft din lumea asta are in spate niste linii de cod care il fac sa functioneze... si cineva trebuie sa le scrie.

Trebuie sa ai logica, rabdare si un mod de gandire analitic. Modul asta de gandire iti este dezvoltat de catre matematica. Deci da, are mare legatura cu matematica.

Daca intrebarea e deja asta cu timpul liber... pai mna la inceput va fi nevoie de un efort, ca e o meserie in care inveti zilnic. Pana inveti sa inveti iti ia ceva timp. Dar fata la nivel inalt vei face doar daca iti place, te pasioneaza si nu consideri timpul suplimentar in care inveti timp pierdut... daca nu te pasioneaza domeniul probabil va fi un chin.

Locuri de munca inca se gasesc din plin pentru orice nivel de la slab la mediocru si la foarte bun.

Daca esti macar bun in meseria asta nu ar trebui sa iti faci griji nici pentru locul de munca nici pentru salariu

4 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Pai se castiga o gramada de bani dar trebuie sa fii si bun. Iar ca sa fii bun trebuie sa fii la curent tot timpul cu noutatile deci iti mananca si mult timp.

| dinaprilie a răspuns:

Trebuie sa stii matematica pentru a fi top-sa poti accede la joburi de peste cateva mii de euro. Altfe poti sa inveti programare mai si fara matematica si sa te situezi cu salariul in jur de 1000-2000 euro functie de vechime/experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa iti formezi o gandire logica, are multa legatura cu matematica dar desigur mai sunt si alte discipline in IT cum ar fi design, administrare, financial etc. Mie aprox dupa 3 ani de liceu mi-a picat fisa si am inteles cum trebuie sa gandesti ca un programator. Dupa ce am gatat liceul am avut cunostinte dar nu pot sa zic ca pot sa lucrez sau sa fac un program acum. Nu multi au sanse in domeniul IT pentru ca trebuie sa iti pui mintea la treaba, e ca un joc de sah constant. Nu te lua dupa emisiuni si video-uri cu copii de 14 ani care programeaza jocuri si aplicatii, iti trebuie mult mai mult sa faci parte din industria asta. Este o industrie competitiva care valorifica oamenii care se adapteaza si cauta solutii la probleme in loc sa faca o treaba de mantuiala