| DoArDeDe a întrebat:

Hei! Cu profilul mate-info pot intra la drept? Va rog am mare nevoie de raspunsuri. Cel mai bun si detaliat primeste funda.

Răspuns Câştigător
| chocoholic a răspuns:

Poti intra la ce facultate doresti tu. Dar daca faci un profil uman iti este mai usor la drept, pshihologie, litere, etc. Pentru ca pe asta se axeaza un profil de uman. Dar daca esti la mate-info si crezi ca te vei descurca la drept poti merge linistit/a!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce să fie detaliat?
Poți merge la facultate cu orice profil de la liceu.
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, poti.

| ЯάdµСЦ a răspuns:

Poti sa faci bine mersi liceul cu profil mate-info si apoi, dupa terminarea acestuia, poti da si la facultatea de drept. Noroc în continuare! Ciao!

| Mrme a răspuns:

Daca vrei sa dai la drept iti recomand sa nu dai la mate-Info. Intr-adevar, poti urma orice profil vrei si sa faci orice facultate vrei, dar profilul ales trebuie sa te ajute. Pentru drept poti urma profilul stiinte sociale. Nu e foarte greu, avand in vedere ca este un profil Uman. Profilul stiinte sociale se axeaza pe : Geografie, istorie (ambele 2 ore pe saptamana ), in clasa a 9a Logica, a 10-a Pshiologie, a 11-a Economie si a 12-a Filosofie, unde vei da si teza. Faci chimie o ora pe saptamana la fel si biologia, fizica de doua ori pe saptamana, urmand ca din clasa a 11 sa nu mai faci aceste 3 materii. Eu te-as sfatui sa dai la stiinte sociale deoarece materiile ce le vei face la acest profil iti vor prinde foarte bine la facultate. Mult succes!