| Marius19980 a întrebat:

Hei, cum a fost prima oara la job-ul vostru din IT? Imi este frica ca dupa ce termin facultatea nu o sa ma descurc sa fac fata cerintelor job-ului, adica nu o sa stiu sa fac ce mi se cere, ati avut si voi frica asta?

Răspuns Câştigător
| daniel889 a răspuns:

Din experienta iti spun, cei ce se prezinta la interviuri dupa ce termina astfel de facultati sunt foarte nepregatiti. Nu inteleg ca teoria invatata (unii poate chiar o stiu) nu ajuta in mod practic la job.

In IT e nevoie de multa pasiune!

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru daniel889):

Pai asa e peste tot in viatahee hee teoria e degeaba daca n-ai si practica..ca sa-ti dau exemplu x a facut facultatea de mecanica dar n-a lucrat niciodata stie doar teorie, daca se duce la un atelier auto, nici nu e bagat in seama, in schimb un nea ionica care singura lui forma de educatie sa zicem e liceul dar e liceul auto si a invatat practica in el si apoi s-a angajat la un atelier dupa ce a terminat liceu, ala stie mai multe decat ala cu facultatea lui, pentru ca asta a avut 4 ani in fata de munca, iar ala care vine cu masina la reparat nu-l intereseaza pe el care e ala cu teoria mai buna, pe el il intereseaza ala cu practica.Asa e si cand te angajezi poti sa ai tu facultatea facultatilor de IT, daca vine unu care a avut ambitie sa invete singur si a si lucrat putin in domeniu ti-a luat fata deja, ca pe angajator il intereseaza practica nu teoria.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Asta halal frica, pai nu mai bine ar trebui sa fii barbat si sa astepti sa vezi cum este cand va trebui sa lucrezi efectiv in domeniu?
Frica de ce?
Sunt oameni care la 50 de ani de exemplu au trebuit sa se reprofileze pe un cu totul alt domeniu, pentru ca si-au pierdut job-ul pe care ei il invatase si il faceau de zeci de ani... daca ei s-au descurcat luand-o de la zero in alt domeniu, tie ar trebui sa iti vina mult mai usor, luand-o de la un nivel mai sus de zerowinking

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca-ti creezi un stres inutil, la acest moment cand ar trebuiis a te preocupe examenul de BAC si invatatul pe rupte, ca sa-l iei cu note cat mai mari si posibilitatea sa ajngi la o facultate sau la o post-liceala de meserii.

Din nefericire, nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat, asdar dupa ce termini facultatea, competitia este foarte-foarte mare sa iei un job si doar cei foarte buni si capabili, vor reusi, ceilalti ingrosand randurile somerilor, sau reprofilandu-se pe ce joburi gasesc in jur.

Exceptie fac Academiilor Militare si de Politie, care dupa terminarea lor ofera contract de munca de 5 ani, cu posibilitatea extinderii lui, cu ajutor financiar pentru chirie si transport pe toata perioada cat lucrezi in armata sau la politie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Că la orice job prima data ești copleșit de niște informații și lucruri noi, dar întotdeauna vei primi un training și persoane la care sa le intrebi și cu răbdare te pui pe calea cea bună. Bineînțeles tine și de tine cat de duce capul și ce pasiune ai pentru domeniu

| siriusblack98 a răspuns:

Tu intai termina cu bacul laughing Si sa stii ca facultatea de IT nu te pregateste pentru job si nici nu ti-l asigura. Tu faci fata cerintelor doar daca esti pasionat de domeniu, iti sunt familiare lucrurile de acolo raportat la ce ai mai lucrat tu pe cont propriu si pe langa astea prinzi repede info.

| LaviniuA a răspuns:

Pai normal ca nu o sa te descurci de vreme ce nu ai experienta.
Dar stai linistit ca angajatorii stiu si ei ca invatamantul e praf in Ro. Totusi prefera sa angajeze fara experienta, ca sa plateasca mai putin normal. Mai intrebi si tu in stanga in dreapta colegii cum sa faci. Stai lin ca asa se intampla peste tot. Pleaca cei cu experienta si vin cei fara.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Nu inteleg ideeawinking, adica tu facultatea aia ai facut-o degeaba? Daca n-ai trecut ca gasca prin apa n-ai cum sa nu te descurci.Ca doar nu te pun si aia acum sa faci chestii ce tin de oxford cand tu ai facut facultatea in Romania.