| ionut16001235 a întrebat:

Hei! Dau funda! Vreau sa dau la Academie, sunt clasa a zecea, științe ale naturii și vreau să mă mut la filologie/sociale. Media nu e o problema, am întrebat directorul adjunct pentru un transfer intersemestrial și mi-a spus că nu se poate sa te transferi de la Real la uman între semestre. Eu știam că se poate face acest lucru și de asta întreb
PS: Care profil credeți că ar fi mai potrivit, adică mai multe ore de istorie și engleză?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are perfecta dreptate directorul, asa prevede Regulamentul-cadru, desi sunt si unele exceptii, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Ambele profile (filologie si stiinte sociale) sunt la fel de potrivite, depinde ce-ti place mai mult.

2 răspunsuri:
| Goddessss a răspuns:

Salut!
100% filologia.
Cel mai frumos profil, chiar dacă e mult de '' tocit''.

| Ionut231312 a răspuns:

Directorul tau are dreptate, intre semestre poti sa te muti numai daca te duci la mate-info sau o alta clasa de stiinte ale naturii, nu de pe real pe uman.
Profilul cel mai potrivit cred eu este filologia, scapi de tot de partea cu stiintele(bio, chimie, fizica, mate), si te poti concentra numai pe romana, engleza, istorie, latina si ce mai faci acolo.