| elenavrs2791 a întrebat:

Hei, dintre drept și psihologie (uaic), ce variantă ar fi mai ok pe viitor?
Sau unde se câștigă mai bine? Mulțumesc.
Funda

5 răspunsuri:
| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă ai o minte deschisă și ești bun să manipulezi și intrerpretezi legile in favoarea ta. DREPT. Dacă nu.
Mergi pe psihologie.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Un avocat bun căștiga foarte foarte bine, plus că potențialul de promovare este nelimitat

| Parakeets a răspuns:

Clar Drept. happy

Dar nu poți desconsidera nici draga psihologie. happy Că la noi se avansează mai greu, asta e drept, dar ia gândește-te că exact cu aceeași specializare într-o țară precum America poți ajunge chiar pe cercetare, poți pune pe picioare diverse noi școli și centre cu te miri știe ce inovații pe o ramură sau alta a psihologiei.

Dpmdv ceea ce le aseamănă pe cele două domenii, sunt că poți salva lumea. happy Evident asta dacă pe prima nu te axezi strict pe partea financiară și mergi cu ăla care dă mai mult și nu ții cont de clienții tăi sau de lege până la urmă. Dar oricum ca să faci asta trebuie să ai și pile și să fii genul de om care să intri în din astea. Deși e posibil să și fie tentația mai mare aici și nu musai a ta, însă dacă intri acolo o să vezi o lume coruptă, malefică și tu dacă ești prea bună și vrei, adică tu chiar vrei să faci justiție, o să te simți foarte frustrată că nu o să prea poți din cauza "unora" din sistem. Dar și dacă lupți și obții ceva, cred că satisfacția, la fel, e huge. happy
Succes orice decizie ai lua! happy

| carlyy1765 a răspuns:

Acum depinde foarte mult. Depinde și ce vrei sa devii. Când te gândești la drept, iti vine în minte avocat, judecător. Clar la început de cariera va fi greu, vei câștiga puțin de tot. La psihologie, poți fi psiholog de mai multe tipuri, sa ai diferite specializări. Sunt psihologi foarte bine plătiți. Gândește-te ca dacă un psiholog ia 100 de lei pe ședința, în total face vreo 600 de lei pe zi dacă are 6 pacienți. Lamureste-te ce îți place și după uita te la bani.

| PsihologulN a răspuns:

Drept