| Ioanaah a întrebat:

Hei! Imi poate spune cineva care sunt cursurile din anul 1 de la drept? Nu contează universitatea. Si... Cam cata engleza se face(presupunând ca se face)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, sunt absolvent al unei facultati de Drept. Anul I cuprinde cursul de Engleza Juridica (Legal English), are termeni juridici (court, justice, lawyer etc.) Engleza se face in primii 2 ani de facultate, pe urma nu se mai face.
La unele facultati de Drept poti alege intre Engleza si Franceza si vei da examenul la unul din acestea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cursurile din anul I sunt
1. Teoria Generala a Dreptului
2. Engleza juridica/ Limba Franceza
3. Drept roman
4. Drept constitutional si institutii politice
5. Drept civil (Persoanele/Bunurile)
6. Retorica
7. Drept Administrativ
8. Educatie fizica (sport)
9. Organizarea sistemului juridiciar și a profesiilor juridice
10. ISTORIA STATULUI ȘI DREPTULUI
11. Logica juridica
12. Economie
13. Etică și integritate academică