| alexandra257999xuny a întrebat:

Hei lume! Azi a fost prima zi de muncă. Eu am mai lucrat ca și ospătar la o pensiune( câteva luni, fără contract de muncă) iar acum m-am angajat la Profi ( aka primul job "real". Colegii sunt de treabă ( din ce mi-am dat seama dintr-o singură zi laughing ) dar șeful de tură. mama laughing Na bine poate sunt eu prea sensibilă și pun absolut orice cuvânt la suflet dar omul chiar are gura mare laughing) adică am un coleg care lucrează de o lună și toată ziua a comentat la el, ba chiar a și ridicat tonul de față cu clienții. Poate e super normal și sunt eu în lumea mea imaginară în care toată lumea e prietenoasă și ok dar mna acum stau cu stres că o să greșesc ceva, oricât de mic și că o să mi facă observator (aici aș vrea niște sfaturi cum să-mi gestionez emoțiile ori răspunsul la atenționările lui). Știu că e normal să greșim doar că eu nu mai pot să funcționez normal când sunt așa anxioasă. Și doamnee sunt foarte anxioasă. De asemenea, am realizat că mă și pun în rolul de victima cam mereu și mă complac. Ok. Acum sfat de la voi laughing poate cei care sunt în postura mea, ori care lucrează la Profi de mai mult timp. Cum să fac, ce să fac să mă pot deconecta psihic. Cum să fac să nu mai fiu așa speriată de tot și toate că sincer și eu m-am săturat de mine că mă plâng mereu și acum chiar vreau să evoluez și să mă maturizez și să nu mai fiu așa imatură, mai ales pe plan emoțional. Orice sfat e bine primit, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Nu e normal ca un coleg sau un sef/manager sa tipe la tine, mai ales de fata cu clientii. Persoana respectiva nu are deloc skill-uri de manager si nici abilitati de comunicare. In viata e plin de frustrati laughing Nu te lasa speriata sau abuzata, mai ales la primul job. Daca nu iti place iti recomand sa te angajezi la Kaufland ca si prim job. De obicei oamenii au parte de un training mai bun si au abilitati de comunicare. De asemenea nu ar strica sa te angajezi intr-o cafenea sau magazin de cosmetice/haine/bijuterii/parfumuri. Incearca sa gasesti un loc cu oameni apropiati de varsta ta. Ai mall in orasul tau? Vezi acolo ce job-uri au. Sau intr-o firma ca si receptionera/ la hoteluri etc. E o atmosfera mai ok decat in hypermarket.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar mna acum stau cu stres că o să greșesc ceva. Astfel să înțeleg că până acum nu ai avut probleme cu șeful, doar îți fie frică de un viitor posibil în care s-ar putea să greșești.
Cum să fac să nu mai fiu așa speriată de tot. Totul este făcut din mici aspecte. Astfel ești speriată concret de un aspect mic. Ce anume te sperie?

| anonimuIl a răspuns:

Depinde ce lucrezi acolo dacă înainte ai fost ospătar.

| Violleta2022 a răspuns:

In loc sa-ti provoci singura stres cu ce face seful, ce face colegul, ar trebui sa te focusezi pe ceea ce ai tu de facut si sa vezi/ auzi numai ce te priveste pe tine.
Plansul asta nu ajuta la nimic, dimpotriva iti urca nivelul de stres si oboseala iar la un moment dat clachezi fara rost, de grija altuia.

Exista un proverb romanesc la care te-as ruga sa reflectezi, pentru ca ti se potriveste:
"Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia."