| Anonima784 a întrebat:

Hei. M-am decis și voi face facultatea, dar aș vrea să dau la școala de subofițeri mapn(aeriene cel mai probabil), și am înțeles că dacă ai facultate și faci școala de subofițeri, la un moment dat se pot face înscrieri pentru a deveni OFIȚER(și Facultatea te ajută și trebuie sa fi pe un profil anume). Întrebarea mea este ce facultate să urmez, pe ce profil? Mulțumesc!

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si de ce n-ai da direct la Academia de Aviatie? Ca sa ajungi de la subofiter la ofiter iti trebuie o facultate de specialitate care sa se regaseasca si in armata. Daca vrei in aviatie trebuie o facultate de management aviatic sau securitatte in sisteme aeriene. Nu cred ca gasesti in viata civila asa ceva! Cauta!

| Anonima784 explică (pentru Salontanul):

Nu am șanse la o academie militară. Sunt puține locuri și e competiție.

| Salontanul a răspuns (pentru Anonima784):

Atunci fa altceva: mergi la SGP! Apoi faci o facultate care sa se potriveasca in aramata si ceri echivalarea studiilor. Vei deveni ofiter. Macar la SGP nici nu trebuie un examen prea complicat.

Răspuns utilizator avertizat
| NunuNini a răspuns:

Nu incerca sa ocolesti. De ce te temi nu vei scapa. Vei invata si munci mai mult. Dar nu e sigur ca rezultatul e cel pe care il doresti tu.

Răspuns utilizator avertizat
| DorelPotcoava12 a răspuns:

Iti sugerez sa faci direct academia happy

| Anonima784 explică (pentru DorelPotcoava12):

Nu am șanse

| Anonima784 explică (pentru Anonima784):

Eu vreau sa fac facultate civilă și după se pot scoate locuri pentru ofițeri, dar doar pentru cei ce sunt pe un anumit profil la facultate