| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Mereu meditez asupra viitorului si mereu imi vine aceeasi intrebare in cap: ce o sa fac cu viata mea?! Momentan sunt la profil pedagogic, dar parca nu sunt sigura pe mine ca vreau sa fiu educator sau invatator. Am descoperit ca imi plac cartile, chiar foarte mult; as vrea sa lucrez in domeniul asta. Ce posturi pot gasi? (sper ca ati inteles ce am vrut sa intreb)

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca iti plac cartile, du-te la o tipografie, du-te sa te angajezi ca editor, redactor, de ce nu?

| JesseH a răspuns:

Aș deveni PFA și aș lucra de acasă:
- corectură de cărți pentru edituri
- blogging
- scriitor

Între timp îți descoperi ceva hobby-uri: gen desenat și poți face și ilustrații pentru cărți, aprofundezi o limbă străină - găsești copii pe care să-i îndrumi să învețe acea limbă.

A munci nu înseamnă neapărat a-ți căuta locul în afacerea altora, ci poate înseamna a-ți crea propria afacere.

Că îți place cărțile e cel mai bun semn că poți fi orice îți propui. Dacă nu decizi tu pentru tine, o vor face alții...

Învață mereu lucruri noi, stai la pândă la ușile care se deschid pentru tine și succes! happy Nu pierde timp la ușile ce se închid și nu-ți fie rușine să întorci când ceva îți zice că mai sunt variante. Viitorul nu e o linie, ci mai degrabă un labirint, nu?

| Ivy86 a răspuns:

Angajează-te într-o biblioteca sau librărie. Unde poți fii înconjurat de cărți dacă nu acolo

| VladFurouncul a răspuns:

Ai putea fi jurnalist, daca nu vrei sa fii profesor. Dar dacă nu îți convine salariul și tot îți plac cărțile, eu zic sa scrii cât poți tu in timpul liber și poate hobby-ul de vă transformați în sursa de venit, cine știe. De asemenea, nu neglija variantele psiholog, critic literar sau profesor universitar. Nu se știe niciodată...